SHBA

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

SHBA

Matematicienia e njohur shqiptare në SHBA: Nuk hezitova të arrij qëllimet e mia

Bashkëthemeluese e një prej disiplinave më të reja të matematikës, e cilësuar si matematiciene e klasit botëror, profesoresha në “Rutgers University” Fioralba Cakoni rrëfen...

SHBA/ Elona Lopari shpjegon rëndësinë e zhvillimit personal

E larguar nga Shqipëria në moshën 15 vjeçare, pa e ditur ende se çfarë do të bëhej kur të rritej, Elona Lopari sot është...

Ardinez, u largua 11 vjeç nga Miloti, sot avokat i sukseshëm në SHBA

Të jetosh larg Shqipërisë nuk është mungesë dashurie. Mungesë dashurie është të mos e njohësh, të mos dish historinë, gjuhën dhe atë se çfarë...

SHBA/ Ventrilokuisti që i jep “jetë” kukullave, i riu shqiptar mahnit amerikanët

Ventrilokuisti shqiptar Nikolas Bushi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës flet për pasionin e tij dhe mënyrën se si arriti ta perfeksinojë këtë pasion...

Golfisti shqiptar që prezanton me sukses flamurin e Kosovës në SHBA

Golfisti shqiptar Besim Murati ka marrë pjesë edhe këtë vit në garën e cila mbahet çdo vit në Clubin Rye Golf Club at Westchester...

SHBA/ Fondi humanitar shqiptar “Trieshi” feston 5-vjetorin e themelimit

Fondi Humanitar Trieshi ka festuar 5-vjetorin e krijimit të saj me një darkë solemne në Yonkers të Nju Jorkut më 27 qershor. Në mbrëmjen solemne...

Shqiptari Gjokë në median amerikane, akti i mirësisë së komunitetit San Diego

Edhe kur dy njerëz flasin gjuhë të ndryshme, nuk nevojiten fjalër për të kuptuar një akt mirësie. Kështu e nis shkrimin e saj media...

Mesazhet e përjetshme të Nënë Terezës në Vatrën Panshqiptare

Nuk janë të shumtë autorët shqiptarë që kanë shkruar për të madhen shenjtore Nënë Terezë, por nuk ka shqiptar që nuk krenohet për të...

SHBA/ Në Michigan organizohet “Festivali Mirësevini në Shqiptari”

Kisha Katolike shqiptaro- amerikane e Shën Palit në Rochester Hills, Michigan në datat 2-4 korrik 2021 organizon “Festivalin Mirësevini në Shqiptari”. Festivali do të hapet...

Zgjedhjet në New York/ Rëndësia e votës së komunitetit shqiptar

Ditën e martë më datë 22 qershor qytetarët e New York-ut do të votojnë për të zgjedhur përfaqësuesit e rinj. Në këto zgjedhje është shumë...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...