SHBA

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

SHBA

Bizneset shqiptare në SHBA: Po mbijetojmë falë paketës së ndihmës

Disa shqiptarë që kanë bizneset e tyre në Philadelphia mendojnë se ditët e tyre janë të numëruara sepse nuk kanë para për...

SHBA / Dy vëllezër shqiptarë nga Kosova, heronjtë e ditës në Manhattan

“The New York Times” i ka dedikuar një artikull heronjve që janë përballur me vështirësitë e krijuara nga COVID-19 e mbi të gjitha atyre...

Aktorja shqiptare në SHBA, Eliza Dushku diplomohet në moshën 39-vjeçare

Aktorja amerikane me prejardhje shqiptare, Eliza Dushku ka treguar së fundmi se nuk është aspak e thënë të kryesh medoemos studimet universitare brenda të...

SHBA/ Klement Bardhi: COVID-19 dhe ndikimi i tij tek Real Estate

Klement Bardhi, komisioner dhe pronari i zyrës "Eagle Real Estate" ka folur për situatën që ka sjellë pandemia e COVID-19 në biznesin...

SHBA/ Ëndrra e të riut shqiptar për t’u bërë mjek

  Ermal Lesha, i diplomuar së fundmi në Shkollën e Mjekësisë Tufts flet për rrugën e tij nga Shqipëria drejt kirurgjisë neurologjike në...

Koronavirusi ndan çiftin shqiptar që ndoqi “ëndrrën amerikane”

Një çift shqiptar, të emigruar në vitet ’70 në Shtetet e Bashkuara, janë ndarë fatkeqësisht nga pandemia Covid-19. E bija e tyre, Liria ka rrëfyer...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...