SHBA

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

SHBA

SHBA/ Shqiptarja Etel Haxhiaj kandidon në Këshillin e Qytetit Worcester

Etel Haxhiaj kandidon për të përfaqësuar Rrethin 5 në Këshillin e Qytetit Worcester, SHBA, në zgjedhjet e datës 14 shtator 2021. Etel Haxhiaj është një...

Odhise Koleka, marinsi shqiptar, hero i Amerikës

Në përvjetorët tragjik të hedhjes së bombës atomike në Nagasaki, përkrah rreth 80 mijë viktimave të cilët vdiqën nga efektet e bombës së dytë,...

SHBA/ Edon Molla me muzikën e tij në filmin “The heart we share”

Artisti shqiptar Edon Molla, jeton dhe ushtron veprimtarinë e tij në Nju-Jork të ShBA-ve. Molla është një kantautor i suksesshëm, i cili ka krijuar...

Historia / Blerim Sefa, polici më i ri shqiptar në Amerikë

Blerim Sefa është shqiptari që po ndjek ëndrrën e tij amerikane e që e bëri shumë shpejt realitet falë këmbënguljes së tij, zgjuarsisë dhe...

SHBA/ Eric Pengili, 17-vjeçari shqiptar mjeshtër i shkencave kompjuterike

Eric Pengili është një djalë 17-vjeçar me origjinë shqiptare, i lindur dhe rritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pasioni i shkencave kompjuterike, kryesish me...

SHBA/ Merita Halili: Malli i artistit qëndron i çelur në shpirt për vendin e tij

Këngëtarja e njohur Merita Halili, e cila buisi si një syth i arrirë në kopshtin e pranverës të këngës popullore shqiptare, u rrit dhe...

SHBA/ Shqiptarja e suksesshme në marketing: Eksperienca shkolla më e mirë

Marsilda Bialczak është vendosur në SHBA rreth 10 vite më parë. Ka mbaruar studimet për anglisht në Tiranë dhe për Biznes në SHBA, më...

SHBA/ Ermista Grabocka, një “Emily in Paris” në marketingun amerikan

Ermista Grabocka është shkolluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ka zhvilluar dhe karrierën e saj në fushën e Marketingut. Me një eksperiencë...

SHBA/ Mira Konçi: Do sjellim një “buqetë” këngësh shqiptare

Instrumentisti Faton Macula dhe këngëtarja e mirënjohur Mira Konçi, jetojnë dhe ushtrojnë artin e tyre në Nju-Jork, ShBA. Në një intervistë për emisionin "Vizioni i...

Peticioni/ Sipërmarrësit shqiptarë në SHBA: Shpëtoni restorantet tona!

Fati i qindra mijëra restoranteve në mbarë Shtetet e Bashkuara të Amerikës varet nga ky fond. Pronarët, punëtorët, klientët e tyre kishin shpresa të...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...