SHBA

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

SHBA

SHBA/ Atraksioni më i ri turistik, instalacioni i artistit shqiptar

“Six feet distance” e ka quajtur projektin e tij artistik që u instalua në qytetin e Franconias në New Hampshire artisti, Elis Gjoni, i...

SHBA/ Eksperti Domi: Doza e dytë e vaksinës duhet të jetë më efikase

Arban Domi, Drejtuesi i Departamentit të Zhvillimit të Vaksinave pranë kompanisë “Geovax” i ftuar në një lidhje skype foli për kombinimin e dozave të...

SHBA/ “Vatra” promovon librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”

Në datë 22 Qershor 2021, në orën 18:00, në selinë e  Federatës Panshqiptare  të Amerikës “VATRA” organizohet promovimi i librit  “Nënë Tereza, Shenjtorja e...

Hapet Dosja/ Si planifikohej nga Sigurimi i Shtetit shkatërrimi i “Vatrës”

Si konsiderohej nga regjimi shoqata shqiptare më e vjetër në SHBA? Çfarë rreziku i vinte Shqipërisë nga aktiviteti i saj? Sa i rëndësishëm ishte...

Një festë për mbylljen e vitit mësimor në shkollën “Gjuha Jonë” në Filadelfia

Gjithçka e bukur, si nё vendin ku u organizua aktiviteti, motin e shkёlqyer qё na shoqёroi, nё numrin e pjesёmarrёsve, nё atmosferёn festive si...

SHBA/ “Me shqiponjën në kitarë dua tí tregoj të gjithëve që jam shqiptar”

Instrumentisti i njohur Faton Macula, jeton dhe ushtron artin e tij prej shumë vitesh në Nju-Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai ka...

Shkolla shqipe në New Jersey djep i ruajtjes së kulturës shqiptare

Shkolla shqipe që vepron në kuadër të Qendrës Kulturore Shqiptaro-Amerikane (QKSHA) me seli në Riverdale të Nju Xhersit kremtoi ditën e fundvitit shkollor dhe...

SHBA/ I jepet lamtumira e fundit regjisorit Pirro Mani

Aktorit dhe regjisorit të njohur Pirro Mani i është dhënë lamtumira e fundit në SHBA, aty ku dhe ndërroi jetë. Lexo edhe: SHBA/ Shuhet në...

Përfundon edicioni i 10-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmbërësve në Nju Jork

Festivali Ndërkombëtar i Filmbërësve në Nju Jork (IFFNY) është një nga festivalet e njohura të filmit në Nju Jork që lidh audiencën amerikane me...

Foto Dite/ Më 2 Qershor 1912 krijohej dega e ”Vatrës”, në Manchester

Më 2 Qershor 1912 u krijua dega ”Vatra”, në Manchester të SHBA-së. Kjo shoqatë, me pjesëtarë Fan Nolin, Faik Konicën, Kristo Floqin, etj., ka pasur...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...