Tajar Domi

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Tajar Domi

9 POSTIME
0 KOMENTET

Eduard E. Zenelaj, një emër i ri në Filadelfia që po kontribuon për vendlindjen

Tashmë dihet se historia shqiptare e kontributeve më të mëdha ndaj vendit, vecanërisht që nga rilindasit e pas tyre, përfaqësohet nga emra e figura...

“Mbahu nënë, e mos ki frikë, se ke djemtë në Amerikë…”

Titulli i shkrimit janë vargjet e këngës që janë kënduar e këndohen më së shpeshti në gëzimet e manifestimet tona në vendlindje, por edhe...

Bijtë e Shqipes – Të vlerësuar e derë hapur gjithmonë

Këto ditë znj. Valentina Haliti, Kryetare e Këshillit të Qarkut Dibër, zhvilloi një vizitë pranë Shoqatës Mbarëshqiptare “Bijte e Shqipes” në Filadelfia të SHBA-...

Tek Bijtë e shqipes në Filadelfia, hyn edhe Havzi Nela  

Në sallën e veprimtarive të Shoqatës Atdhetare – Kulturore “Bijtë e Shqipes“ në Filadelfia, nga sot nuk do të mungojë edhe portreti i martirit...

Tek “Bijtë e Shqipes “, në ditëlindjen e Llazar Veros

Një ditë plot emocione e festive ishte ajo e shtunë, për të gjithë  pjesëmarrësit në drekën e shtruar nga shoku e miku ynë z....

Sakrificë që sjell bashkimin, për të fituar Amerikën me të mirat e saj

U bashkuam dhe shijuam  një darkë shumë të këndshme para pak ditësh tek restoranti “ Il Fiore“ në Nju Xhersi që është pronë e...

Studiues që përjetësojnë vlerat njerëzore nuk duhet vetëm tí njohim

Mbi  veprimtarinë  botuese  të  kolonel  Hys  Xhemali  Hasës, shtetas shqiptaro –amerikan.  Shkrimi i mëposhtëm ka për qëllim që të njoh lexuesit me punën e madhe...

Një festë për mbylljen e vitit mësimor në shkollën “Gjuha Jonë” në Filadelfia

Gjithçka e bukur, si nё vendin ku u organizua aktiviteti, motin e shkёlqyer qё na shoqёroi, nё numrin e pjesёmarrёsve, nё atmosferёn festive si...

Kombi rritet me gjuhёn

"Shkolla shqipe “Gjuha jonё” nё Filadelfia njё emёr i kёrkuar nga shqiptarёt nё SHBA" Pandemia e Covid-19, tashmё ёshtё bёrё fjala mё e pranishme nё...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....