kryesore3

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

ETIKETA

kryesore3

Zvicër/ Në sallën e operacionit me mjekun shqiptar

Doktor Omer Xhemali është një ndër emrat që përfaqëson më së miri Shqipëtarët në botë. Omer Xhemali një vit më parë u shpall në...

Greqia e mbyllur deri më 7 janar, ulet nga 10 në 3 ditë karantina e detyruar

Qeveria greke ka njoftuar para pak minutash paketën e re të masave parandaluese ndaj Covid-19, për periudhën  e Krishtlindjeve. Kjo paketë do të jetë...

QSPA/ Takim virtual në 100-vjetorin e poetit arbëresh Lluka Perone

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA) organizoi sot një bisedë online me rastin e 100-vjetorit të poetit arbëresh Lluka Perone. Fokusi i takimit...

COVID- 19/ Kanadaja aprovon vaksinën Pfizer-BioNTech

Dy ditë pasi një 90-vjeçare u bë personi i parë në Mbretërinë e Bashkuar që u vaksinua me Pfizer-BioNTech, Kanadaja ka aprovuar vaksinën e...

Përmbytjet në Itali, shqiptarët pjesë e ekipeve vullnetare të emergjencës

Moti i keq, i ditëve të fundit, ka shkaktuar një situatë të rënduar me përmbytjet në Venecia, ku vetëm një vit më parë, për...

Historia / Emigrant në mars të 1991, sot sipërmarrës në Torino

Ish konsulli i nderit në Torino Artan Doda ka folur mbi vështirësitë e emigrimit për të arritur pas 29 vitesh atje ku është sot,...

“Lidhja”, 40 vjet revistë arbëreshe për ruajtjen e trashëgimisë

Revista arbëreshe "Lidhja" shënon 40-vjetorin e publikimit të saj të parë, si një nga revistat më të rëndësishme të kulturës shpirtërore shqiptare. Kjo revistë përbën...

Vështirësitë e Kledi Kadiut në Itali: Për të mbijetuar jam detyruar të …

Emigracioni ka vështirësitë e veta dhe rruga e shtruar nuk ka qenë as për shqiptarët që kanë bërë emër në vendet ku kanë emigruar. Këtë...

Karl Gurakuqi, shqiptari që hapi në Palermo qendrën e rëndësishme albanologjike

Karl Gurakuqi, i përkiste të njëtit trung familjar me Luigj Gurakuqin, lindi në Shkodër dhe mësimet fillore i bëri në shkollën Françeskane ku filloi...

Saimir Pirgu: Në “Krishtlindje në Vjenë” do të interpretoj “Fjalët e Qiririt”

Saimir Pirgu, tenori i mirënjohur shqiptar, do të interpretojë në koncertin e vitit "Krishtlindje në Vjenë" që do të transmetohet në datat 21 -...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...