kryesore3

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

ETIKETA

kryesore3

Greqi/ Lehtësohen masat, kusht testi i shpejtë që mund të merret në farmaci

Qeveria greke hedh hapat e para drejt lehtësimit të lockdown të ashpër për muaj me radhë. Kusht për këtë lehtësim gradual është kryerja me iniciativë...

I lindur në Jordani, flet shqiptari që ka ruajtur gjuhën e familjes së tij

Ndonëse është lindur në Jordani, Jahja Alarnuti, me prejardhje shqiptar, di të flasë rrjedhshëm gjuhën shqipe. Në një rrëfim të publikuar nga Kamil Bitis, Jahja...

Iva Trako, një shqiptare studiuese në Bankën Botërore

Banka Botërore ka rekrutuar së fundmi studiues në fusha të ndryshme të ekonomisë e një prej tyre është edhe shqiptarja Iva Trako. Një përpjekje shumëvjeçare...

Bruksel/ Certifikata e vaksinimit e BE-së, Aurora Allushaj: Ja çfarë do të ketë

Certifikata Digjitale e Gjelbër është propozimi i Komisionit Europian për të lehtësuar lëvizjen e sigurt brenda vendeve të BE-së gjatë pandemisë së COVID-19. Aurora Allushaj,...

Greqi/ Aktori Florian Dine: Më ngacmonin në shkollë se isha shqiptar

Aktori shqiptar në Greqi, Florian Dine i njohur atje me emrin Ioannis Apergis ka rrëfyer për vështirësitë që hasi kur shkoi në Greqi në...

Britani/ Shkolla e Gjuhës Shqipe “Ardhmëria” pajiset me tekstet shqip nga QBD

Shkolla e Gjuhës Shqipe “Ardhmëria” në Londër është pajisur me librat e dërguar nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Mësuesja Aida Haziri bashkë me mësues...

Dekorohet aktori Aleksandër Rrapi, ambasador i kulturës shqiptare në botë

Aktori shqiptar mjaft i njohur dhe në Greqi, Aleksandër Rrapi është dekoruar me titullin “Mjeshtër i madh” nga presidenti Ilir Meta. Ai mori dekoratën e...

SHBA/ Senatori i Shtetit nderon imamin shqiptaro-amerikan Dr. Tahir Kukaj

Imami shqiptaro-amerikan Dr. Tahir Kukaj dhe Qendra Kulturore Islamike Shqiptare janë nderuar me një deklaratë mirënjohje në emër të Senatit të New York-ut, nismë...

Itali/ Osmanagaj: Pjesa më e madhe e të infektuarve janë me variantin britanik

Lusinda Osmanagaj, mjekja shqiptare në Prato, në një intervistë tregon për situatën me COVID-19 në Itali dhe masat e marra nga autoritetet. Ajo flet...

Diaspora shqiptare në Itali/ FNAI diskutim me oficeren koordinuese

"Bashkëpunimi i ndërsjelltë në zgjedhjen dhe përcaktimin e rrugëve për zgjidhje të një seri problematikash në të cilat ndodhet Diaspora shqiptare në Itali" ishte...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...