Kroaci

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

Kroaci

Kroaci/ Shoqata “Drita” vijon aktivitetet me temë “Shqiptarja në sukses”

Shoqata e Grave Shqiptare të Zagrebit "Drita" vijon aktivitetet e saj në shtetin kroat, me temë "Shqiptarja në sukses". Sigurisht në kushtet e vështira...

Kroaci/ Vihet në skenë vepra e autorit shqiptar “Ata hyjnë pa trokitur”

Komuniteti shqiptar në Kroaci, pjesë aktive e të cilit janë Arbneshët e Zarës, kanë një jetë të pasur artistike e kulturore, dhe së fundmi...

Kroaci/ Mbrëmja e poezisë shqipe në ditët e kulturës shqiptare

Në Kroaci po zhvillohen ditët e kulturës shqiptar dhe nata e tretë i është kushtuar poezisë shqipe me poezi të figurave qendrore të letërsisë...

Kroaci/ Kremtohet Dita e Kulturës Shqiptare në Zagreb

Në Kroaci sot nisi aktiviteti "Ditët e Kulturës Shqiptare". Në këtë ceremoni u prezantuan veshjet tradicionale kombëtare gjithashtu u bë dhe promovimi i librit...

Kroaci/ Formohet “Iniciativa e re e të rinjve dhe studentëve shqiptarë”

Studentët dhe të rinjtë në Kroaci do të kenë një nismë të tyre atje, “Iniciativa e re e të rinjve dhe studentëve shqiptarë në...

Kroaci/ Në klasën e mësimit shqip në komunitetin arbënesh

Në Zarë të Kroacisë, profesoresha Makslimijana Barançiç dhe bashkëpunëtori i saj Nilo Karuc, japin kontributin e tyre në ruajtjen e gjuhës dhe kulturës arbëneshe. Barançiç...

Kroaci/ Beteja e Vukovarit, përkujtohet 29-vjetori i rënies së Dëshmorëve

Dëshmorët shqiptarë dhe kroatë të vrarë në luftën atdhetare janë përkujtuar në Bogdanoviç të Kroacinë në ditën e veteranëve shqiptarë në Kroaci. Në 29-vjetorin e...

Kroaci/ Artistet arbëreshe risjellin këngën e vjetër shqiptare

Projekti i dy vajzave arbëreshe është promovuar në Institutin Kroat të Muzikës në Zagreb (HGZ). Dina Buçiq dhe Melita Ivković janë dy vajzat arbëreshe...

Kroaci/ Deputetja shqiptare kryen betimin si anëtare e Avokaturës së Shtetit

Shqiptarja Ermina Lekaj Prljaskaj është emëruar anëtare e Avokaturës së Shtetit në Kroaci. Ajo ka bërë betimin zyrtar si anëtare e Këshillit Shtetëror të...

Kroaci/ Ambasada i dorëzon bibliotekës së Zagrebit librat e dhuruar nga QBD

Ambasadori shqiptar në Kroaci Riza Poda gjatë ditës së sotme ka dorëzuar pranë Bibliotekës Qëndrore Shqiptare të Zagrebi librat e dërguar falas nga Qendra...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...