Kroaci

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

Kroaci

Jon Mersinaj: Dua të lë gjurmë në kombëtaren kuqezi

Jon Mersinaj ka jetuar me futbollin që fëmijë. Duke qenë djali i një ish-futbollisti, në moshën 6-vjeçare, ai filloi të stërvitej dhe të thurte...

Kroaci / Lirim Kastrati: Do të luaj për Kosovën

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Lirim Kastrati, në shkurt të këtij viti ka nënshkruar për gjigantin kroat Dinamo Zagreb. Sulmuesi 21 vjeçar ka pasur një...

Zgjedhjet në Kroaci / Kandidatja shqiptare: Selia duhet t’i takojë një shqiptari

Të dielën e ardhshme në datën 5 korrik do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Kroaci. Në këto zgjedhje garon edhe shqiptarja nga Hasi Ermina...

Kroaci/ Në prefekturën e Splitit dhe Dalmacisë hapet zyra e bashkësisë shqiptare

Shqiptarët që jetojnë në prefekturën e Splitit dhe të Dalmacisë, tashmë kanë një ambient të tyren ku mund të organizojnë aktivitete  kulturore. Në ceremoninë e...

“Bërbili”, kënga e harruar e arbëreshëve të Kroacisë

Është risjellë në vëmendje nga dy artiste të reja një ndër këngët e harruara të arbëreshëve të Kroacisë. Dy muzikantet Dina Buçiq dhe Melita...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...