Kroaci

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

Kroaci

Kroaci/ Përvoja e artistit Ilir Kerni, si drejtues në kohë pandemie

Ilir Kerni, një nga artistët më të suksesshëm shqiptar, i cili me pasion ka karrierën më të gjatë në skenë si balerin, në vitin...

Kroaci/ “Fol në gjuhën tënde 2021”, nxënësit shqiptarë pjesë e projektit

Eveneti “Fol në gjuhën tënde 2021” këtë vit është realizuar virtualisht në Zagreb të Kroacisë. Koordinatorët e këshillit dhe përfaqësuesve të pakicave kombëtare të Qytetit...

Kroaci/ Hapet në Zarë Konsullata e Nderit e Republikës së Shqipërisë

Është çelur ditën e sotme për herë të parë në Zarë të Kroacisë Konsullata e Nderit e Republikës së Shqipërisë. Konsull Nderi i kësaj...

Kroaci/ Futbollisti shqiptar rekord shpejtësie, i dyti pas Cristiano Ronaldo

Futbollisti shqiptar Albi Doka në gusht të vitit që kaloi lidhi një kontratë 4 vjeçarë me ekipin kroat, Nova Gorica. Në vetëm pak muaj Albi...

Kroaci/ Mediat vlerësojnë bukën “shpëtonjëse” të shqiptarëve

Shqiptarët e Kroacisë u angazhuan menjëherë pasit tërmeti i fuqishëm që preku në fund të dhjetorit qytetin e Petrinjës. Pasi dërguan 1200 bukë atje, tre...

Kroaci/ Mësuesja Melita Oreskovic: Gjuha dhe identiteti kombëtar shqiptar

Melita Oreskovic, mësuese e Gjuhës Shqipe në Kroaci, rrëfen për gazetën "Dielli", ruajtjen e identitetit, gjuhës, kulturës dhe traditës shqiptare në Kroaci nëpërmjet mësimit...

Kroaci/ Shqiptarët në Zarë në ndihmë të familjeve të dëmtuara nga tërmeti

Këshilli i Pakicës Shqiptare të Zarës është angazhuar për të ndihmuar familjet e prekura nga tërmeti i fuqishëm që goditi Kroacinë. Këshilli u bëri thirrje...

Kroaci/ Shqiptari nga Hasi shpërndan ushqim falas për të prekurit nga tërmeti

Një tërmet i fuqishëm preku mesditën e kësaj të marte Kroacinë duke shkaktuar dhe viktima. Tërmeti me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter kishte epiqendër Petrinjen...

Kapiteni shqiptar shpallet lojtari më i mirë në Kroaci

Kapiteni shqiptar i Dinamos së Zagrebit, Arian Ademi zbuloi se zgjodhi të luante për përfaqësuesen e Maqedonisë së Veriut pas sugjerimit që i bëri...

Kroaci/ Ambasada njofton rregullat e reja në pikën kufitare

Ambasada e Kroacisë përmes një njoftimi bën të ditur se ndalohet ose kufizohet, përkohësisht, kalimi i udhëtarëve përmes pikave të kalimit kufitar të Republikës...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...