koka3

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

ETIKETA

koka3

Covid-19 / Si do t’i mbijetojë turizmi pandemisë?

Aventurat e huaja, eksplorimi dhe hedonizmi janë në pritje. Ato do të rikthehen. Turizmi është forma më popullore dhe më pak polemike e globalizmit. Për...

“Jugu dhe fytyrat e ngjarjeve” një libër për mirkokozmosin arbëresh

Poeti arbëresh Mario Bellizi ka botuar disa nga krijimet e tij më të arrira letrare në revistën “Haemus”. Kjo është një revistë letrare disagjuhëshe...

Shqipëria rinis fluturimet ndërkombëtare nga data 22 qershor

Duke nisur që nga dita e hënë, datë 22 qershor, do të rinisin fluturimet e rregullta ndërkombëtare për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës. Ministria...

Eurostat / Shqipëria, prodhuesja më e madhe e agrumeve në Evropë

Prodhimi i agrumeve në Shqipëri përfaqësohet kryesisht nga kultivimi i mandarinës në rajonin e Sarandës. Prodhimi i nandarinës nga ferma kolektive më e famshme në...

BE/Kriza ekonomike, Ursula von der Leyen kërkon unitet për paketën e rimëkëmbjes

Liderët e Bashkimit Evropian nisën procesin e aprovimit të paketës së paprecedentë të stimulimit për ekonomitë e goditura rëndë nga koronavirusi, me vetëdijen se...

Shkrimtari italian: Deri në moshën 6-vjeçare flisja vetëm arbëresh

“Shkrimtari i njohur italian me origjinë arbëreshe, Carmine Abate, gjatë prezantimit të librit të tij ,“Il bacio del pane – Puthja e bukës”, në...

Ekselenca shqiptare / Nxënësja në Amerikë merr diplomën e “Nderit më të lartë”

Betime Bezgati me origjinë nga Serbica e Kërçovës, është zgjedhur si nxënësja më e mirë në shkollën e mesme në Aurora të Amerikës. Gjatë viteve...

Histori / Studimi i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Shtypi shqiptar i viteve 1848–1939 në një studim francez të kohës botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin...

Finlandë / Autori shqiptar vlerësohet nga kritika ndërkombëtare

Pajtim Statovci është një nga autorët e njohur shqiptarë në Finlandë.  Së fundmi, vepra letrare e tij “Crossing” është vlerësuar nga kritika ndërkombëtare. Libri...

Histori/ Kushe Mica, themeluesja e shkollës së parë për gratë e vajzat shqiptare

Më 16 qershor 1832 në Shkodër lindi Kushe Mica, themeluesja e shkollës së parë për gratë dhe vajzat shqiptare. Familja e saj, për arsye...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...