koka3

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

ETIKETA

koka3

Foto dite / Viti 1903, Shqiptarë në bordin e anijes “Elektra”

Në një udhëtim diku midis Patras dhe Korfuzit shqiptarë që kërcejnë në bodin e anijes "Elektra", viti 1903.

Hapen muzetë në Shqipëri, ja kushtet dhe masat e ndërmarra ndaj pandemisë Covid

Muzetë në vendin tonë kanë hapur dyert pas një periudhe mbylljeje 66 ditore, me rregulla dhe kushte të reja në kuadër të mbrojtjes së...

Kriminelët në internet shfrytëzojnë pandeminë Covid-19, rrisin sulmet

Gjatë javëve të izolimit nga pandemia Covid-19 shumë njerëz punuan nga shtëpia përpara kompjuterit, si dhe në të njëjtën mënyrë u informuan, argëtuan dhe...

Itali / Lazio dhe Verona, në sulm për Marash Kumbullën

Marash Kumbulla, i cili pritet të jetë një nga shtyllat e kombëtares shqiptare, është në shenjestrën e shumë klubeve europiane të futbollit. Nga Napoli,...

Po të mos ishte koronavirusi, Dua Lipa sonte do të mbante koncert në Vjenë

Pop ylli botëror, Dua Lipa në turneun e saj evropian “Future Nostalgie”, më 19 maj kishte planifikuar të mbante koncert në sallën e qytetit...

BE: Kufijtë europianë për pushuesit do të hapen deri në verë

Europa dëshiron të hapë kufijtë e brendshëm për turizmin para fillimit të verës. Kështu deklaruan sot ministrat e Jashtëm të BE-së. “Është e rëndësishme që...

Merkel dhe Macron, plan të përbashkët për rimëkëmbjen e ekonomisë evropiane

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të paraqesin një plan të përbashkët për të nxitur rimëkëmbjen e BE-së nga kriza...

Goditja s’është e pariparueshme, do të kthehemi në normalitet pas 3 muajsh

Armand Mala, kontabilist, ekspert në legjislacionin tatimor, thotë se goditja e ekonomisë nga pandemia Covid-19 nuk është e pariparueshme, pasi konsumi do të rikthehet...

Igli Tare: Futbolli italian të ndjekë shembullin shqiptar

Drejtori sportiv i Lacios, Igli Tare e konsideron si një padrejtësi të madhe mbylljen e kampionatit italian nga pandemia Covid-19. Ai thotë se kështu...

Ekspertja shqiptare në Itali: Sektori i turizmit, më i prekuri nga Covid

Ekspertja shqiptare e turizmit, Sara Gezdari, e cila jeton prej 23 vitesh mes Italisë dhe Britanisë, thotë se sektori që mbulon do ta ketë...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...