koka3

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

koka3

COVID rrit kërkesat për përdorimin e standardeve ISO në maska e veshje mjekësore

Të gjendur në një normalitet të ri për shkak të COVID-19 dhe ku shumë kompani po ndryshojnë linjat e tyre të prodhimit në funksion...

Statistikat vërtetojnë dëmin e rëndë ekonomik të Evropës nga karantinimi

Ekonomia e eurozonës ra në nivelin rekordi, duke u tkurrur me 3.8%, sipas vlerësimeve paraprake nga Eurostat. Ekonomitë e Francës dhe Spanjës u tkurrën në...

Kim online me Dhomën Amerikane të Tregëtisë: Biznesi në ndihmë të komunitetit

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me bordin e drejtuesve të Dhomës Amerikane të Tregtisë dhe drejtuesit ekzekutivë...

Baza ekonomike e miliarda njerëzve në rrezik

Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO) theksoi në një raport të fundit se situata ekonomike dhe ajo e punësimit në të gjitha rajonet e botës...

Shqiptari që synon Formula 1: Do të bëj shqiponjën në podium

Pandemia e Covid-19 ka ndikuar në ekonominë globale, në jetën e miliona njerëzve dhe në sport. Nëse futbolli është ai që ka ngritur më...

Ambasada Gjermane ndihmë për familjet në nevojë gjatē pandemisë së COVID-19

  Ambasada Gjermane në Shqipëri ka dhënë një mesazh solidariteti për këtë situatë pandemie që ndodhemi. Nëpërmjet një postimi në...

Historia e vërtetë e zbulimit të Mesharit të Gjon Buzukut

Studiuesi Mateo Mandala, përmes një studimi tërësor, sjell fakte të panjohura mbi veprën e parë, e cila dëshmon hershmërinë e gjuhës dhe të letërsisë...

SHBA / Sot 108 vjet shoqata “Vatra”

Shoqata shiptaro-amerikane "Vatra" shënon sot 108-vjetorin. Misioni i saj kryesor që prej themelimit ka qenë mbrojtja dhe garantimi i të drejtave të shqiptarëve...

SHBA/ Stilistja shqiptare: Pandemia do të shënojë fundin e një epoke dhe në modë

Si çdo gjë tjetër së fumdmi edhe sistemi i modës ndryshoi përgjithmonë më 23 shkurt 2020, kur Giorgio Armani, u bë i...

Debutimi i Pashko Vasës me “Bardhën e Temalit” në gazetën Le Soir të vitit 1889

Gazeta franko belge “Le Soir” ka botuar, të martën e 10 dhjetorit 1889, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me promovimin asokohe të...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...