koka3

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

ETIKETA

koka3

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...

Sot 225-vjetori i lindjes së Naum Veqilharxhit, ideologut të Rilindjes Kombëtare

225 vjet më parë lindi Naum Veqilharxhi, ideologu i parë i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar, illuminist e veprimtar i shkollës shqipe. Lindi...

Foto Dite/ Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Vjenë, festojnë 28 Nëntorin

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Vjenë, kanë festuar 28 Nëntorin në një koncert ku kanë interpretuar pjesë të ndryshme në gjuhën shqipe....

Itali/ “Karroca magjike”, Denata Ndreca me lexuesit e vegjël

Me rastin e ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuara, biblioteka e Certaldo-s ka organizuar një takim me autoren Denata Ndreca, (në foto)...

Itali/ Nis edicioni i V i Festivalit Ballkanik të Filmit

Ditën e djeshme ka nisur në “Casa del Cinema” në Romë edicioni i pestë i Festivalit Ballkanik të Filmit. Gjatë përshëndetjeve institucionale, të koordinuara nga...

Promovim traditave shqiptare në pritjen e 28 Nëntorit në Mynih

Konsullata e Përgjithshme e Shqipërisë në Mynih organizoi pritje me rastin e Festës Kombëtare të Shqipërisë. Në kremtimin e Festës Kombëtare në Sallën e Festave...

SHBA/ Dita e pavarësisë, në Virxhina ngrihet flamuri shqiptar

Tashmë po kthehet në traditë, flamuri shqiptar valëvitet për herën e dytë radhazi, në Leesburg Virxhinia.  Me rastin e 110 vjetorit të Ditës së...

Itali/Tingujt e jetës mes tokës dhe detit,koncert për festat kombëtare shqiptare

Muzika si gjuhë vëllazërimi dhe orkestra është embrioni i shoqërisë, sepse të gjithë duhet të dëgjojnë edhe zërat e të tjerëve. (Uto Ughi) Ky është...

Fotot Arbëreshe të Mario Calivà ekspozohen në Peru

Tre foto të poetit, dramaturgut dhe fotografit arbëresh Mario Calivà do të jenë pjesë e një ekspozite të organizuar nga Instituti Italian i Kulturës...

Australi/ Komuniteti shqiptar nge flamurin në Melburn dhe Dandenog

Komuniteti shqiptar në Australi edhe këtë vit do të kremtojë ditën e flamurit. Komuniteti ka njoftuar se ceremonia e ngritjes së flamurit të mbahet...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...