koka3

E mërkurë, 8 Shkurt, 2023
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

ETIKETA

koka3

Kroaci/ Ditët e Mbretëreshës Teuta 2022

Shoqata e grave “Mbretëresha Teuta” në Kroaci ka organizuar Manifestimin kulturoro – shkencor:  Ditët e Mbretëreshës Teuta 2022, nën moton 'Kontributi i pakicave kombëtare...

Park natyror i përbashkët mes Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Parku Natyror Korab-Koritnik në Shqipëri, Parku Kombëtar Sharri në Kosovë dhe Parku Kombëtar i Mavrovës dhe Parku Kombëtar Malet e Sharrit në Maqedoninë e...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare Germain Droogenbroodt

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...

Sot 225-vjetori i lindjes së Naum Veqilharxhit, ideologut të Rilindjes Kombëtare

225 vjet më parë lindi Naum Veqilharxhi, ideologu i parë i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar, illuminist e veprimtar i shkollës shqipe. Lindi...

Foto Dite/ Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Vjenë, festojnë 28 Nëntorin

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Vjenë, kanë festuar 28 Nëntorin në një koncert ku kanë interpretuar pjesë të ndryshme në gjuhën shqipe....

Itali/ “Karroca magjike”, Denata Ndreca me lexuesit e vegjël

Me rastin e ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuara, biblioteka e Certaldo-s ka organizuar një takim me autoren Denata Ndreca, (në foto)...

Itali/ Nis edicioni i V i Festivalit Ballkanik të Filmit

Ditën e djeshme ka nisur në “Casa del Cinema” në Romë edicioni i pestë i Festivalit Ballkanik të Filmit. Gjatë përshëndetjeve institucionale, të koordinuara nga...

Promovim traditave shqiptare në pritjen e 28 Nëntorit në Mynih

Konsullata e Përgjithshme e Shqipërisë në Mynih organizoi pritje me rastin e Festës Kombëtare të Shqipërisë. Në kremtimin e Festës Kombëtare në Sallën e Festave...

SHBA/ Dita e pavarësisë, në Virxhina ngrihet flamuri shqiptar

Tashmë po kthehet në traditë, flamuri shqiptar valëvitet për herën e dytë radhazi, në Leesburg Virxhinia.  Me rastin e 110 vjetorit të Ditës së...

Itali/Tingujt e jetës mes tokës dhe detit,koncert për festat kombëtare shqiptare

Muzika si gjuhë vëllazërimi dhe orkestra është embrioni i shoqërisë, sepse të gjithë duhet të dëgjojnë edhe zërat e të tjerëve. (Uto Ughi) Ky është...

Të fundit

I shpëtuan tërmetit/Mundësit e Kosovës heronj, ndihmojnë njerëzit nën rrënoja

Tërmeti i fuqishëm që goditi sot Turqinë, e ka përjetuar edhe ekipi i mundjes nga Kosova. Ekipi i të rinjve gjendej në Turqi për...

Fenomeni “Barbara” godet Greqinë, dëbora arrin në qëndrën e Athinës.

Meteorologët paralajmërojnë për vijimin e fenomeneve edhe ditën e sotme ndërsa mekanizmi shtetëror është aktibizuar në maksimum, duke marrë një sërë.masash drastike. Në shumë...

Kryetari i Komunë së Tuzit takim me komunitetin shqiptar në New York

Vetëm katër javë më parë se të mbahen zgjedhjet lokale në Komunën e Tuzit-Mal të zi, të shtunën më datën 4 shkurt në sallën...

Britani/ Dirigjenti shqiptar drejton Filarmoninë e Londrës në një koncert unik

Bashkohuni me Filarmoninë e Qytetit të Londrës në një udhëtim nëpër disa nga pjesët më të dashura të muzikës klasike nga Debussy, Saint-Saens dhe...

Gratë e Shqipërisë në Itali, mikpritje, integrim, perspektivë

Ditën e mërkurë me datë 15 shkurt në orën 15.30 salla “Aldo Cossu” e Pallatit Ateneo të Universitetit të Barit “Aldo Moro”, do të...