koka3

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

koka3

Greqi/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 16 dhjetor në Selanik

Konsullata e Përgjithshme e RSH-së në Selanik njofton se, kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat ID për të gjithë shtetasit  të cilët kanë  aplikuar deri ...

Austri/ “Arbnoriilire”, krijohet teatri i Diasporës shqiptare në Vjenë

Është prezantuar në prag të krishtlindjeve në Vjenë Teatri i Diasporës "ARBNORIILIRE". Ky teatër është finalizimi i një iniciative të ndërmarrë nga një grup...

Shqipëria e vitit 1842-it sipas kontit hungarez Karaxhaji

Deri më tani gjeografët tanë nuk e kanë njohur një përshkrim të gjeografisë së Shqipërisë, të shoqëruar edhe me hartën përkatëse, të përgatitur prej...

Festat/ Stone Castle, dhurata për fëmijët dhe familjet në nevojë në Kosovë

Është, bërë traditë që kompania lider e prodhimit të verërave në Kosovë, “Stone Castle” nga Rahoheveci (Kosovë), me pronar veprimtarin e njohur nga SHBA,...

Rikthehet në vitin 2023, Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka ndarë sot në rrjetet sociale lajmin se Festivali Folklorik i Gjirokastrës do të rikthehet. “Viti 2023 vjen me lajme...

Indeksi i AmCham/ Migrimi i trurit sfida më e rëndësishme e bizneseve

Për herë të parë që nga viti 2012, kur Dhoma Amerikane filloi publikimin e indeksit të besimit të bizneseve, në indeksin e fundit shqetësimi...

Kroaci/ Ditët e Mbretëreshës Teuta 2022

Shoqata e grave “Mbretëresha Teuta” në Kroaci ka organizuar Manifestimin kulturoro – shkencor:  Ditët e Mbretëreshës Teuta 2022, nën moton 'Kontributi i pakicave kombëtare...

Park natyror i përbashkët mes Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Parku Natyror Korab-Koritnik në Shqipëri, Parku Kombëtar Sharri në Kosovë dhe Parku Kombëtar i Mavrovës dhe Parku Kombëtar Malet e Sharrit në Maqedoninë e...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare Germain Droogenbroodt

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...

Sot 225-vjetori i lindjes së Naum Veqilharxhit, ideologut të Rilindjes Kombëtare

225 vjet më parë lindi Naum Veqilharxhi, ideologu i parë i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar, illuminist e veprimtar i shkollës shqipe. Lindi...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...