koka3

E mërkurë, 8 Shkurt, 2023
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

ETIKETA

koka3

Profesor Altimari: “Shqipja ishte gjuhë zyrtare e Vatikanit”

Gjatë vizitës më 11 nëntor 2022 të profesor Francesco Altimarit në Katedrën e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Universitetin e Kalabrisë, mësuam se si...

Kol Bib Mirakaj, ministri i Brendshëm shqiptar që shpëtoi 2000 hebrenj

Urdhëri i ministrit të Brendshëm për të pajisur me pasaportë shqiptare hebrenjtë që ndodheshin në Shqipëri në vitin 1943. Ishte vitit 1943, kur forcat gjermane...

Historia tenorit arbëresh Tito Schipa

Më 2 janar 1889, në Lecce të Italisë, në një familje Arbëreshe, lindi një nga personalitetet më të shquara të kulturës sonë Raffaele Attilio...

29 dhjetor 1918, “Vatra” konferencë për krijimin e Fondit Monetar Kombëtar

Federata Pan-Shqiptare e Amerikës “Vatra”, zhvilloi një konferencë të një rëndësie të veçantë më 29 dhjetor 1918. Nën kryesinë e Anastas Pandele, përfaqësues të “Vatrës”...

Greqi/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 16 dhjetor në Selanik

Konsullata e Përgjithshme e RSH-së në Selanik njofton se, kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat ID për të gjithë shtetasit  të cilët kanë  aplikuar deri ...

Austri/ “Arbnoriilire”, krijohet teatri i Diasporës shqiptare në Vjenë

Është prezantuar në prag të krishtlindjeve në Vjenë Teatri i Diasporës "ARBNORIILIRE". Ky teatër është finalizimi i një iniciative të ndërmarrë nga një grup...

Shqipëria e vitit 1842-it sipas kontit hungarez Karaxhaji

Deri më tani gjeografët tanë nuk e kanë njohur një përshkrim të gjeografisë së Shqipërisë, të shoqëruar edhe me hartën përkatëse, të përgatitur prej...

Festat/ Stone Castle, dhurata për fëmijët dhe familjet në nevojë në Kosovë

Është, bërë traditë që kompania lider e prodhimit të verërave në Kosovë, “Stone Castle” nga Rahoheveci (Kosovë), me pronar veprimtarin e njohur nga SHBA,...

Rikthehet në vitin 2023, Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka ndarë sot në rrjetet sociale lajmin se Festivali Folklorik i Gjirokastrës do të rikthehet. “Viti 2023 vjen me lajme...

Indeksi i AmCham/ Migrimi i trurit sfida më e rëndësishme e bizneseve

Për herë të parë që nga viti 2012, kur Dhoma Amerikane filloi publikimin e indeksit të besimit të bizneseve, në indeksin e fundit shqetësimi...

Të fundit

I shpëtuan tërmetit/Mundësit e Kosovës heronj, ndihmojnë njerëzit nën rrënoja

Tërmeti i fuqishëm që goditi sot Turqinë, e ka përjetuar edhe ekipi i mundjes nga Kosova. Ekipi i të rinjve gjendej në Turqi për...

Fenomeni “Barbara” godet Greqinë, dëbora arrin në qëndrën e Athinës.

Meteorologët paralajmërojnë për vijimin e fenomeneve edhe ditën e sotme ndërsa mekanizmi shtetëror është aktibizuar në maksimum, duke marrë një sërë.masash drastike. Në shumë...

Kryetari i Komunë së Tuzit takim me komunitetin shqiptar në New York

Vetëm katër javë më parë se të mbahen zgjedhjet lokale në Komunën e Tuzit-Mal të zi, të shtunën më datën 4 shkurt në sallën...

Britani/ Dirigjenti shqiptar drejton Filarmoninë e Londrës në një koncert unik

Bashkohuni me Filarmoninë e Qytetit të Londrës në një udhëtim nëpër disa nga pjesët më të dashura të muzikës klasike nga Debussy, Saint-Saens dhe...

Gratë e Shqipërisë në Itali, mikpritje, integrim, perspektivë

Ditën e mërkurë me datë 15 shkurt në orën 15.30 salla “Aldo Cossu” e Pallatit Ateneo të Universitetit të Barit “Aldo Moro”, do të...