koka2

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

ETIKETA

koka2

Ari shënon rritje, ekspertët e konsiderojnë investim të sigurt

Çmimet e arit mund të tejkalojnë edhe nivelet e larta që kanë parë në fillim të këtij viti. Por duke mbetur ende në këto...

5 maj 1913, pak muaj pas Pavarësisë Shqipëria prezantonte pullën e parë postare

Më 5 maj 1913 u emetuan pullat e para postale kombëtare shqiptare. Qeveria e Ismail Qemal bej Vlorës, duke e pasur si Ministër të...

Media spanjolle: “Tirana një nga qytetet më egzotike të Europës”

Revista e mirënjohur e udhëtimeve "Conde Nast" i ka dedikuar një shkrim qytetit të Tiranës, për të cilin shkruan se "është një nga  kryeqytetet...

Turizmi / Pas pandemisë zbulo Shqipërinë dhe Kosovën

Një video promovuese për turizmin shqiptar, ku turistët ftohen të vizitojnë këtë vit, Shqipërinë dhe Kosovën, pasi të përfundojë pandemia është publikuar pak ditë...

Tifozët grekë nuk i harrojnë dy portierët shqiptarë

Ndonëse kanë luajtur në Greqi në një kohë kur nuk mungonin skenat raciste në stadiume, ish-portierët e kombëtares shqiptare Foto Strakosha dhe...

Tregu imobiljar, pritet ulje e çmimeve në muajt në vijim

Transaksionet e blerjes dhe shitjes së pasurive të paluajtshme në këta dy muaj karantinë janë ulur rreth 80%, ndërsa çmimet e apartamenteve...

Si do të pushojmë këtë vit në Shqipëri sipas protokollit të ri pas pandemisë

Nëse qeveria shqiptare vendos të lehtësojë edhemë tej masat për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19, atëhere pushimi në plazhet shqiptare do...

Aktorët e Teatrit të Korçës, parodi për koronavirusin

Aktorët e Teatrit të Korçës kanë gjetur një mënyrë të këndshme për të “mbërritur” në shtëpitë e qytetarëve edhe në këtë kohë...

Itali / 17 vite gazeta “Rrënjët”

Shtypi është një faktor shumë i rëndësishëm që ka ndikuar në ruajten dhe tejçimin e identitetit kombëtar edhe ndër arbëreshët e Italisë,...

Dr. Mulita: Qasja ndaj shërbimeve ndikon tek niveli i rrezikut nga COVID-19 

Nju Jorku është shndërruar në simbol të krizës shëndetësore që ka shkaktuar koronavirusi në Shtetet e Bashkuara. Por jo çdo komunitet amerikan...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...