koka2

E premte, 23 Tetor, 2020
E premte, 23 Tetor, 2020

ETIKETA

koka2

Ermonela Jaho për operan greke: Ndihem kaq me fat që jam sërish në skenë

Një javë më parë, pas shumë muajsh heshtje dhe pritjeje, Opera Kombëtare greke ngriti siparin për operan "Madam Butterfly", me protagoniste sopranon shqiptare Ermonela...

128 vite nga shuarja e Abdyl Frashërit, ideologut të Lidhjes të Prizrenit

Abdyl Frashëri ishte ideolog e atdhetar i shquar i Rilindjes Kombëtare Shqiptare si dhe një nga drejtuesit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Gjatë...

Mahniti jurinë në Gjermani, shqiptarja zgjedh Tiranën për klipin e saj të parë

Rrezarta Bojaxhiu është 16-vjeçarja e cila la "gojëhapur’"në mars të këtij viti jurinë e “The Voice Kids Germany”, ka lindur në Islandë, por me...

Foto dite/ Suzana Gjekaj nën-kolonelja shqiptare e ushtrisë amerikane

Shqiptarja Suzana Gjekaj jeton në SHBA dhe është emëruar nënkolonele e Ushtrisë Amerikane. Shumë shpejt mund ta shohim shqiptaren Gjekaj të fitoi gradën si...

Boksieri shqiptar do të përballet me boksierin e njohur rus Murat Gassijev

Boksieri shqiptar Nuri Seferi, i njohur si ‘Tysoni Shqiptar’ më 31 tetor do të përballet në Rusi, kundër boksierit rus, Murat Gassijev. Ndeshja do të...

Sport/ Në gjurmët e të atit, Etienne Tare, pjesë e Lazios në Champions

Etienne Tare po ecën në gjurmët e të atit, Igli Tare. Së fundmi ai është përfshirë në listën e Lazio për Champions-in. Rregullorja e vendosur...

Naim Frashëri, 120 vite nga vdekja e Apostullit të Shqiptarizmës

Si sot 120 vite më parë mbylli sytë në Këzëll-Toprak të Stambollit “Apostull i Shqiptarizmës” dhe figura qendrore e Rilindjes Kombëtare, Naim Frashëri. Poeti rilindas...

Itali / Me poezinë kushtuar Nënë Terezës, shqiptari fiton “Veritas Splendor”

Poeti i ri shqiptar në Itali, Klaudio Findiku së fundmi ka fituar çmimin letrar ndërkombëtar “Veritas Splendor”, promovuar nga Universiteti Ndërkombëtar i Paqes në...

SHBA / Pianistja shqiptare hap shkollë muzike për të vazhduar traditën familjare

“Gishtat e saj kërcejnë në tastet e pianos, duke goditur me saktësi dhe forcë, dhe me një familjaritet që Magi Kapllani  e ka pasur...

Sport/ Shqiptarja Anna Memija në garë si golashënuesja më e mirë

Futbollistja shqiptare Anna Memija është një ndër golashënueset më të mira në New Jersey. Në një listë me 50 emra, shqiptarja renditet në dhjetëshen...

Të fundit

Itali/”Shkodra Elektronike” sjell versionin ndryshe të këngës “Synin si qershia”

Grupi "Shkodra Elektronike" i njohur për sjelljen në një variant më modern të këngëve më të njohura tradicionale,  ka publikuar versionin e këngës shkodrane...

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është historia e luftës kundër injorancës, që pati arritje të...

Turqi/ Mësuesit e gjuhës shqipe marrin tekstet e dërguara nga QBD

Për t'i ardhur në ndihmë sa më shumë bashkatdhetarë që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe në Turqi, 282 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara...

Ermonela Jaho për operan greke: Ndihem kaq me fat që jam sërish në skenë

Një javë më parë, pas shumë muajsh heshtje dhe pritjeje, Opera Kombëtare greke ngriti siparin për operan "Madam Butterfly", me protagoniste sopranon shqiptare Ermonela...

Covid-19 jashtë kontrollit në Europë, Greqia kufizon lëvizjen

Europa nuk po e kontrollon dot shpërthimin e ri të pandemisë së koronavirusit. Franca njoftoi se do të shtrijë masën e ndalimqarkullimit në mbi...