koka2

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

ETIKETA

koka2

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

SHBA/ 100 vite shkolla e së dielës themeluar nga Fan Noli

Në vitin 1923, peshkopi Noli pati detyrën e shenjtë për edukimin e fëmijëve shqiptarë të Bostonit me besimin ortodoks. Shkolla e së dielës e...

Poetja Irma Kurti shpallet fituese e Çmimit Manhattan 2023

Poetja shqiptare Irma Kurti me banim në Itali shpallet fituese e Çmimit Manhattan 2023; poezitë e saj do të ekspozohen në qendrën e famshme...

SHBA/ Ndahet nga jeta nobelisti shqiptaro-amerikan Ferid Murad

Menlo Park, Kaliforni (4 shtator 2023): Jeta dhe arritjet e Dr. Ferid Murad, një shkencëtar, farmakolog dhe mjek fitues i çmimit Nobel, i cili...

4 shtator 1912, zhvillohej Kryengritja e Përgjithshme ndaj Perandorisë Osmane

Më 4 shtator 1912, u zhvillua Kryengritja e Përgjithshme shqiptare ndaj Perandorisë Osmane. Kryengritja e armatosur u udhëhoq nga Ismail Qemali, Isa Boletini, Hasan Prishtina,...

Varrezat ilire të Selcës, në Mokër ndodhen mbetjet e qytetit të lashtë Pelion

Përveç traditave kulturore, zona e Mokrës fsheh gjithashtu edhe shumë pasuri të mrekullueshme të arkeologjisë shqiptare. Ndër to janë edhe Varrezat ilire të Selcës. Ky...

Arbëreshët e Zarës, koncert në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës

Këngët e vjetra të arbëreshëve të Zarës, të sjella nga Dina Bušić e Melita Ivković jehuan në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës. Dy muzikologet nga Zara...

Përkthyesi Qerim Raqi sjell në shqip nobelsiten Selma Lagerlöf

Këto ditë Shtëpia Botuese " Magjia e librit " ka botuar romanin " Perandori i Portugalisë, të shkrimtares nobeliste suedeze Selma Lagerlöf, përkthyer nga Qerim...

TIA: Nga sot deri më 10 Shtator, paraqituni 3 orë para në Rinas për check-in

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA), përmes një postimi në Facebook njofton qytetarët se nga dita e sotme dhe deri më datë 10 Shtator do...

Poetja Irma Kurti boton në Prishtinë librin e 27-të në gjuhën shqipe

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti boton në Prishtinë librin e saj të 27-të në gjuhën shqipe. Përmbledhja poetike titullohet: “Hijet e qytetit tim” dhe ...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...