koka2

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

ETIKETA

koka2

Sot 618 vjet nga lindja e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu

Gjergj Kastriot Skënderbeu, heroi kombëtar shqiptar, fisnik dhe udhëheqës ushtarak përkujtohet në ditën e lindjes së tij, 6 maj 1405. Skënderbeu në historinë shqiptare është...

Zvicër/ Astronauti me dy ëndrra: Të vizitoj Kosovën dhe hënën

Marco Sieber, i lindur në Bienne në vitin 1989, prek ëndrrën e tij me majat e gishtave. Në prill, ai do të fillojë trajnimin...

Austri/ Gazmend Freitag vlerësohet nga Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë

Piktori i njohur shqiptar Gazmend Freitag, i cili prej shumë vitesh jeton dhe punon në Linz të Austrisë, së fundmi është vlerësuar nga Lidhja...

Çmimet për letërsi nga BE, Ag Apolloni nderohet me çmimin “Special Mention”

Shkrimtari Ag Apolloni, me librin “Kësulëkuqja – përrallë për të rritur”, ka marrë çmimin “Special Mention”, nga European Union Prize for Literature, në ceremoninë...

Zvicër/Më 2 maj në Gjenevë promovohet libri “Midis dy tokash“

Të martën më 2 maj ora 18:00 në ambientet e Universitetit Popullor Shqiptar në Gjenevë ( Chemin Surinam 7 1203)  do të promovohet libri...

Foto Dite/ 15 vite shoqata “Besëlidhja” në Rovereto

Fundjavën e kaluar shoqata “Besëlidhja”, në Rovereto, Itali festoi 15 vjetorin e krijimit te saj. “Falenderojmë të gjithë ata që ndihmuan në realizimin e kësaj...

Foto Dite/ Nxënësit e shkollës shqipe në Tuttlingen aktivitet për ditën e Tokës

22 prilli në mbarë botën është dita e dedikur për mesazhe dhe aktivitete sensibilizuese për ruajtjen e tokës. Edhe nxënësit e shkollës Shqipe në...

Dy poet nën një akuzë

Të lindur në Bërzeshtë të Librazhdit, poetet Vilson Blloshmi dhe Genci Leka iu bashkuan kalvarit të vuajtjeve të Sistemit Komunist në Shqipëri. Ndonëse Genci...

Historike/ Shqipëri për herë të parë në kampionatin botëror të minifutbollit

Shqipëria do të marrë për herë të parë në finalet e një kampionati botëror. Por me skuadrën përfaqësuese të minifutbollit. Skuadra e drejtuar nga...

Sot 99 vjetori i Prof. Jup Kastrati, personaliteti i shquar i kulturës shqiptare

Veprimtaria e gjerë diturake e prof. Jup Kastratit në fushën e studimeve gjuhësore, letrare, bibliografike dhe në historinë e kulturës kombëtare shqiptare i përngjan...

Të fundit

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 26 maj në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 26 maj 2023...

Biznes përtej kufijve, njihemi me praktikat e të bërit biznes në Greqi

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare në bashkëpunim me Kreston Albania, zhvilluan takimin e dytë të ciklit “Doing business across borders”. Këtë takim tema...

Erdhi vera, ngrihen çmimet e biletave për udhëtimet nga Rinasi

Shtetasve shqiptarë, por sidomos emigrantëve, do t’u kushtojë shumë shtrenjtë udhëtimi me avion në muajin gusht, duke rrezikuar të dekurajojë ardhjen e shumë emigrantëve...