koka2

E martë, 28 Maj, 2024
E martë, 28 Maj, 2024

ETIKETA

koka2

EPIFANIA, festa e ujit të bekuar nesër në Piana Degli Albanesi

Ditën e nesërme më 6 janar kremtohet festa e Theofanisë në Piana degli Albanesi, komunën me origjinë arbëreshe në Provincën e Palermos. Një ngjarje liturgjike...

Itali/ Rinisin takimet letrare në qendrën “Slow Mill”

Më 14 janar, në orën 15.00 do të rinisin takimet letrare të Albani Letteraria të organizuara në bashkëpunim me qendrën kulturore “SloëwMill” në Milano....

SHBA/ Turneu “Vllaznimi” mbylli me sukses edicionin e 14, FC Kraja shpallet Kampion!

Nga Faton Arifi RIVERDALE NJ : Titulli kampion nga Struga kalon në Krajë, FC Kraja me plotë meritë këtë edicion fitoi kupën dhe u shpall...

Eve 1926/Legjenda e bletës dhe besëtytnitë e shqiptarëve kur kanë një koshere në shtëpi

“Eve” ka botuar, të dielën e 28 marsit 1926, në faqen n°2, një shkrim rreth legjendës së bletës te shqiptarët, të cilin, Aurenc Bebja,...

Revista LIFE në Nju Jork/ Kriza shpirtërore e Nënë Terezës sipas sociologut Gëzim Alpion

Në korrik 2020, Bloomsbury Academic botoi në gjuhën angleze në Indi, Angli, Amerikë dhe Australi monografinë e Gëzim Alpion “Mother Teresa: The Saint and...

Austri/ Eno Peçi vlerësohet me “Unazën e nderit” nga Opera e Vjenës

Balerini shqiptare Enco Peçi është vlerësuar nga Opera e Vjenës me “Unazën e nderit”. Një vlerësim që u jepet artistëve më të rëndësishëm të...

Poetja Irma Kurti boton në Itali vëllimin poetik “Sei la mia lacrima”

Poetja shqiptare Irma Kurti boton në Itali librin e ri me poezi titulluar “Sei la mia lacrima” (Je loti im). Libri mban logon e...

SHBA/ Ambasadori Bushati midis nxënësve të Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx

Në një nga degët e Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasadori i Kombit në Bronx, në “Christopher Columbus High School” në “Pelham Parkway”, mësuesit, stafi...

Ryanair ulet në Shqipëri/ Më 31 tetor nisin fluturimet low cost nga Rinasi

Ryanair, linja ajrore më e madhe e Evropës (183.5 milion klientë) sot me date 25 Tetor, deklaron rezervime biletash rekord në 17 destinacionet e...

1913/ Pse shqiptarët nuk luftojnë kundër serbëve – Përgjigjja e Isa Boletinit

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në ballinë, përgjigjen e Isa Boletinit mbi arsyet se pse asokohe shqiptarët...

Të fundit

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin dhe organizimin e "Albanian American Club of Westchester", kryevepra epike e At' Gjergj Fishtës "Lahuta...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas takimit  të Kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Itali. Sipas Bashës, vota e diasporës është detyrë...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shumë shqiptarë të...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në Shqipëri se përse kryeministri Edi Rama ka nevojë për mitingje nëpër qytete të ndryshme evropiane? Duket...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez — Beethoven and the...