koka2

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

ETIKETA

koka2

International Billboard: Ibro Deli shqiptari që do të pushtojë muzikën botërore

Një tjetër shqiptar është gati të pushtojë tregun muzikor ndërkombëtar. 24-vjeçari nga Kosova, Ibro Deli, tashmë është prezantuar para amerikanëve dhe jo vetëm në...

Historia/ Rikthehet nga Italia për të kultivuar rozmarinë në Durrës

Pas viteve të tëra punë dhe jete në emigracion shumë shqiptarë po marrin vendimin për tu kthyer dhe për të investuar në vendlindje. I...

Gjermani/13-vjeçarja shqiptare ngre në këmbë publikun dhe jurinë e “The Voice”

Këngëtarja shqiptare Eliana Kallo ka mahnitur anëtarët e jurisë dhe publikun gjatë konkurrimit të saj në “The Voice Kids” në Gjermani. 13-vjeçarja ka tërhequr vëmendjen...

Nis rrugëtimin “Gjurmë Iliriane” në Londër

Gjurmë Iliriane titullohet projekti më i fundit komunitar i cili do të nisë rrugëtimin e tij në muajin maj. Iniciativa synon të bashkojë komunitetin...

Si sot më 5 prill 1873 lindi Nderi i Kombit Hafëz Ali Korça

“O Mëmëz o halle-madhe ç’gjëmë e zezë të ka zënë Bijt ‘e tu s’mentohen fare rrugëvet të kanë lënë Të pamëshirçmit s’të shohin ,...

Ndahet nga jeta Kristaq Mitro, regjisori la gjurmë në historinë e filmit

Është ndarë sot nga jeta në orët e para të mëngjesit në Austri në moshën 77-vjeçare Kristaq Mitro. Regjisori kishte shkuar pranë të bijave, për...

Shqipëria nënshkruan marrëveshje për Sigurimet Shoqërore me Bullgarinë

Qeveria shqiptare ka nënshkruar marrëveshjen për  njohjen e sigurimeve shoqërore për shtetasit shqiptarë që jetojnë në Bullgari. Lajmin e ka bërë të ditur Kryeministri...

SHBA/ Shqipëria pjesë e ekspozitës lëvizëse “Mbretërit e Parë të Europës”

17 objekte që i përkasin periudhës së hershme të Bronzit, që datojnë 4500 deri në 2500 vjet më parë, do të përfaqësojnë Shqipërinë në...

”Trevelinglifestyle”: Shqipëria destinacioni i vitit

Ka shumë destinacione evropiane të paprekura, por një vend në lindje është dëshmuar të jetë një nga më të mirët e vitit, Shqipëria, shkruan...

Vjosa “Park Kombëtar”, reagon Leonardo DiCaprio: Puna fillon këtu

Leonardo DiCaprio, një nga aktorët më të mirë sot në botë është dhe një nga aktivistët më aktivë në mbrojtje e planeti dhe luftën...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...