koka2

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

ETIKETA

koka2

Agjencia Franceze e Lajmeve: 2020, viti i artë i bletërritësve shqiptarë

Pa pesticide, pa zhurmë dhe pa ndotje. Bletët shqiptare janë në gjendje të shkëlqyer gjatë kësaj krize të koronavirusit dhe grumbullimi i mjaltit premton...

Kontributi arbëresh në lëvizjet nacionale për pavarësinë dhe bashkimin e Italisë

Me 24 maj të vitit 1860, Arbëreshët në “Piana degli Albanesi” shkruan me gjak një nga kapitujt më të rëndësishëm të historisë së lavdishme...

Sulmuesi shqiptar, Vedat Muriqi shënjestrohet nga klubi elitar i Francës

Vedat Muriqi mbetet një nga futbollistët shqiptarë që do të ndryshojë me shumë mundësi skuadër në merkaton e verës. Ai pritet të largohet në...

Spanjë/ Futbollisti i talentuar shqiptar: Do i mësoj skuadrës gjuhën shqipe

Keidi Bare është një nga lojtarët më të rëndësishëm të skuadrës kombëtare, ndonëse ka luajtur vetëm 7 ndeshje. Megjithatë, ai ka tërhequr fillimisht vëmendje...

Historia/Shkencëtari shqiptar që zbuloi vaksinën e lisë në fillim të viteve 1900

Në këto dite jave e muaj që u trondit bota më vjen në mend shkencëtari i shquar shqiptar i dekadave të para të shekullit...

Blogu amerikan: Shqipëria, një nga destinacionet më të mrekullueshme në Evropë

"Shqipëria, ky vend pak më i madh se Maryland, është ideale për eksplorim. Nga kryeqyteti deri tek Alpet, shtigjet e saj rivalizojnë Zvicrën dhe...

Sot 92-vjetori i lindjes së publicistit e diplomatit shqiptar, Dervish Hima

Sot shënohet 92-vjetori i lindjes së atdhetarit, publicistit e diplomatit shqiptar Dervish Hima. I njohur me emrin Ibrahim Mehmet Naxhi, Hima lindi në Ohër...

SHBA, mbi 2 milionë dollarë për Shqipërinë për të luftuar koronavirusin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhuruar mbi 2 milionë dollarë për Shqipërinë për të përballuar pandeminë e koronavirusit. Në një postim në Twitter, ambasadorja...

“Meshari” i Buzukut, lexuar sipas shënimeve për gjuhën shqipe të Eqerem Çabej

Si ishte gjuha shqipe 5 shekuj më parë? Si komunikonin shqiptarët me njëri-tjetrin? Këto janë pyetje që shumë pak dokumente mund t'ju japin një...

Konkursi BBC-së / Goli i Xherdan Shaqirit shpallet më i miri

Goli i futbollistit shqiptar Xherdan Shaqiri që shënoi në 1/8 e finales të Europianit 2016, ka dalë triumfues në garën e “BBC Sport’s European...

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...