koka2

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

ETIKETA

koka2

Hersi Matmuja, udhëtim muzikor nga Italia në trevat shqiptare

Këngëtarja shqiptare Hersi Matmuja e ftuar në një sesion live në facebook nga komuna e Napolit në Itali ka interpretuar disa nga...

“Force në Furtunë”, mesazhi muzikor i Orkestrës Frymore të Forcave të Armatosura

Në këto ditë të karantinës ku të gjithë njerëzit po qëndrojnë në shtëpi, grupi muzikor i Orkestrës Frymore të Forcave të Armatosura Shqiptare nën...

Euro po i rikthehet niveleve të parakrizës COVID, i afrohet 123 lekëve

regu i këmbimit valutore është qetësuar tre javët e fundit, duke iu rikthyer gradualisht niveleve të fillimit të marsit, përpara se të niste kriza...

Raporti Bankës Botërore: Ballkani rrezikon të bjerë në recesion prej pandemisë

Banka Botërore publikoi sot një raport periodik mbi Ballkanin Perëndimor, sipas të cilit, të gjashtë vendet e këtij rajoni pritet të bien në recesion...

Solidariteti, UEFA i dhuron Shqipërisë 4.3 milionë euro

UEFA ka vendosur të ndajë 236.5 milionë euro për 55 federatat e saj  për t’i ndihmuar ato  të përballen me krizën e shkaktuar nga...

Historia e Skënderbeut në përmbledhjen “Kings and Generals”

Luftërat më të mëdha kundër Perandorisë Osmanë kanë ndodhur në Ballkan dhe 'Kings and Generals' vendosën të flisnin veçanërisht për popullin shqiptar...

Sa zgjat rimëkëmbja ekonomike, mësime nga Gripi spanjoll, SARS dhe Ebola

Shumë e kanë përshkruar shpërthimin e koronavirusit si një tronditje të pashembullt ndaj ekonomisë globale. Qeveritë në të gjithë botën po përpiqen...

Robert Shvarc, lëvruesi elegant i shqipes

Si sot, 17 vjet më parë u nda nga jeta Robert Shvarc, një ndër lëvruesit më elegantë të gjuhës shqipe që me përkthimet e...

Foto më e bukur e ditës në “The Guardian”, Flamingot e lagunës së Nartës

Media britanike “The Guardian” ka sjellë fotot më të bukura të të gjithë botës në një artikull të botuar së fundmi.

Fiskalizimi / Bizneset raportojnë shitjet ditore me teknologjie të re

Procesi i fiskalizimit do të detyrojë bizneset mbi 8 mln lekë që nga shtatori i këtij viti dhe të tjerë tjerët nga...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...