gazeta diaspora shqiptare

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

gazeta diaspora shqiptare

Kosovë / Mbi 722 mijë euro ndihmë nga Diaspora gjatë pandemisë së Koronavirusit

Ndihma që mërgimtarët e japin për shtetin e Kosovës ishte e pashmangshme edhe gjatë pandemisë COVID-19. Mbi 722 mijë euro janë grumbulluar nga ndihmat e...

Artistja shqiptare apel për plotësimin e peticionit për votën e Diasporës

Pjesëmarrja e votuesve nga Diaspora në zgjedhjet e ardhshme është e një rëndësie të veçantë, pasi fuqizon kontributin e tyre të deritanishëm dhe mundëson...

“Eja në shtëpi”, artistët ftojnë bashkatdhetarët të vizitojnë vendlindjen

Personazhe të njohur të artit, muzikës dhe kulturës shqiptare, pas periudhës së vështirë të pandemisë, nëpërmjet një videoje ftojnë të gjithë shqiptarët që të...

Suedi / Përkthyesi shqiptar sjell veprën e fituesit të çmimit “Nobel”

Përkthyesi shqiptar me banim në Suedi, Qerim Raqi, sjell në gjuhën shqipe veprën e plotë të fituesit të çmimit "Nobel" për letërsi në vitin...

Zgjedhjet për Asamblenë e Nju Jork / Në garë shqiptari Marko Kepi

Marko Kepi është një nga veprimtarët e rinj të komunitetit shqiptaro-amerikan. Kandidati republikan për Asamblenë e Nju Jorkut në zgjedhjet e 23 qershorit në...

Destinacione shqiptare / Përse duhet zgjedhur Lezha këtë vit

Ndër vite zona e Lezhës ka "joshur" vizitorë e pushues  të shumtë për shkak, jo vetëm të bregdetit në Shëngjin, por edhe nëpër fshatra...

Austri / Një muze për arkitektin shqiptar Karl Gega

Muzeu Ghega në Breitenstein në shtegun e shëtitjes hekurudhore pranë rrugës "Kalte Rinne" i kushtohet jetës së inxhinierit vizionar shqiptar, Karl Gega. Krahina malore e...

Biznesit të vogël i hiqet TVSH-ja dhe tatimfitimi / Zerohen taksat deri në 2029

Kryeministri Edi Rama deklaroi këtë të mërkurë se pas heqjes së tatim fitimit për biznesin e vogël, qeveria synon që të heqë edhe TVSH-në...

Kompania shqiptare kandidate për çmimin prestigjioz “Le Fonti”

Për herë të parë një kompani hqiptare është nominuar për çmimin prestigjioz "LeFonti AWARDS". "LeFonti AWARDS" është një kategori vlerësimi për organizatat që arrijnë një...

“The Guardian”: Kritikët e muzikës klasike zgjedhin Ermonela Jahon

Pandemia e shkaktuar nga Covid-19 ndikoi jo vetëm në sjelljen sociale të njerëzve por ndryshoi edhe shumë mënyra të sjelljes. Nga divani i shtëpisë...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...