gazeta diaspora shqiptare

E martë, 22 Shtator, 2020
E martë, 22 Shtator, 2020

ETIKETA

gazeta diaspora shqiptare

Sot katër vite nga Shenjtërimi i Nënë Terezës

Katër vite më parë, më 5 shtator 2016 Papa Françesku shqiptoi formulën e shenjtërimit të Nënë Terezës së Kalkutës, Gonxhe Agnes Bojaxhiu (1910-1997). Një...

Regjistrimi i votuesve nga Diaspora, Ministri Majko takim me institucionet

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka zhvilluar një takim online me përfaqësues të institucioneve të Ministrisë së Brendshme dhe Agjencisë Kombëtare të...

SHBA / COVID ndryshon aplikimet për viza, nga 2 tetori rriten tarifat

Avokati amerikan i emigracionit Kieran Both ka shpjeguar për gazetën "Illyria" ndryshimet që pritet të ndodhin në procedurat e aplikimit për vizën amerikane. Duke...

Konferenca shkencore kombëtare për 100 vjetorin e Luftës së Vlorës

Konferenca shkencore kombëtare në 100-vjetorin e Luftës së Vlorës (1920-2020) bëri bashkë studiues të ndryshëm. Konferenca "Lufta Kombëtare e Vlorës, luftë për mbrojtjen dhe...

Itali / Autori shqiptar vlerësohet me çmimin “Amore e Psiche”

Autori i shqiptar me banim në Itali, Klaudio Findiku nderohet me çmimin "Amore e Psiche" (Dashuri e Mendje) për përmbledhjen poetike “Copëza Shpirti”. Kjo vepër,...

Shqipëria nis studimin e fizibilitetit për makinat elektrike

Shqipëria po bëhet gati të bëjë të studim fizibiliteti për vendosjen e pikave të karikimit për makinat elektrike. Agjencia për Efiçencën e Energjisë ka hapur...

Aktori shqiptar Ridvan Murati pjesë e komedisë zvicerane “Eden Fur Jeden”

Aktori shqiptar, Ridvan Murati vazhdon të arrijë suksese në shtetin helvetik. Se fundmi ai është bërë pjesë e një filmi të ri zviceran të zhanrit...

Emigrantët për 6 muaj dërguan në Kosovë mbi 433 milionë euro

Mbi 433 milionë euro janë derdhur në Kosovë për gjatë 6 muajve të këtij viti. Këto para kanë ardhur në duart e qytetarëve të Kosovës,...

Foto dite/ Edith Durham duke biseduar me një Bajraktar në Koplik në vitin 1912

Mary Edith Durham (1863-1944) ishte një intelektuale udhëpërshkruese, artiste, shkrimtare nga Britania e Madhe, e cila u bë e famshme për shkrimet e saj...

COVID 19 / Polonia pezullon fluturimet nga Shqipëria

Polonia është shteti i radhës i cili ka mbyllur kufijtë për udhëtimet nga Shqipëria për shkak të pandemisë Covid 19.  Lajmin e ka bërë...

Të fundit

SHBA / Mësuesit e shkollave shqipe marrin librat e dërguara falas nga QBD

Tekstet shkollore dhe plotësuese të paracaktuara për mësimdhënien e gjuhës dhe kulturës shqiptare, dërguar falas nga Qendra e Botimeve për Diasporën kanë mbërritur te...

Sot 125-vjetori i lindjes së patriotit dhe atdhetarit Avni Rustemi

Avni Rustemi lindi në Libohovë, në një familje atdhetare. Mësimet e para i mori në vendlindje, më pas vazhdoi Normalen e Elbasanit dhe pastaj...

Kanada/ Mësuesi shqiptar ka një thirrje për prindërit: Fol Shqip

Astrit Demaliaj, ka 19 vjet që punon mësues i Gjuhës Shqipe në Toronto të Kanadasë. Ai ka lindur dhe jetuar në Shqipëri për më...

Durim Lika: Covid s’pengon fëmijët shqiptar në Parma të mësojnë gjuhën shqipe

Mësimi i gjuhës dhe kulturës shqiptare ndër fëmijët e emigrantëve shqiptar në Parma të Italisë do të vazhdojë të marrë rëndësinë e duhur edhe...

Patentimi i produkteve “Made in Albania” mundësi për konkurrim në tregje e mëdha

Mbrojtja dhe patentimi i produkteve “Made in Albania” ka një rëndësi të madhe, pasi jo vetëm mbrojmë traditën, por iu jep mundësi sipërmarrjeve të...