gazeta diaspora shqiptare

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

gazeta diaspora shqiptare

Hora e Arbëreshëvet, një histori në video

Kryetari i Komunës “Piana Degli Albanesi” në Siçili të Italisë, Rosario Petta, ka shpërndarë një video të realizuar nga fotoreporteri Enzo Ferreri, në të...

Kinema / Shqiptarja zgjidhet aktorja më e mirë në festivalin e Francës

Aktorja Adriana Matoshi është vlerësuar si aktorja më e mirë në Festivalin e Filmit në Francë “See A Paris”, për rolin e interpretuar në...

Shqiptarja Emina Çunmulaj nis iniciativën në mbështetje të femrave

Emina Çunmulaj, modelja amerikane me prejardhje shqiptare ka ndërmarrë një iniciativë, duke u bërë zëri i atyre që janë dhunuar për një kohë shumë...

Themelohet një shoqatë e re shqiptare në Zvicër

Këtë fundjavë në qytetin Biel-Bienne të Zvicrës u themelua Shoqata Humanitare "Xhevat Nitaj". Pasi u lexua statuti, të pranishmit kanë nderuar me një minutë...

Raporti Bankës Botërore: Bankat shqiptare të shëndetshme, të dytët në rajon

Në raportin më të fundit periodik për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku vlerësohet edhe impakti i Covid-19 për të 6 ekonomitë e rajonit, mes...

Kristi Kono dhe historia e operetës së parë shqiptare “Agimi”

8 qershori i vitit 1937 do të shënonte realizimin e një prej koncerteve më të veçanta në qytetin Korçës. Ishte puna e kompozitorit dhe...

Vendet më të sigurta në botë për Koronavirusin / Si pozicionohet Shqipëria

Revista prestigjioze "Forbes" ka renditur vendet më të sigurta në botë pas kalimit të valës së parë të pandemisë, të parat në renditje janë...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...