ekokryesore

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

ekokryesore

Nis punën ALPEX, bursa e energjisë për Shqipërinë dhe Kosovën

Bursa shqiptare e energjise ALPEX është pritur prej kohësh nga ana e bizneseve prodhuese të vendit ALPEX do të arrijë një optimizim...

Brenda 4 viteve gati autostrada Janinë-Kallpaq-Kakavijë ja detajet

Në fazën finale të realizimit ka hyrë projekti i segmentit rrugor Janinë-Kallpaq-Kakavijë që lidh kryeqytetin e zonës greke të Epirit me Shqipërinë. Në 2 shkurt...

7.5 mln të huaj vizituan Shqipërinë në 2022, ikjet e shqiptarëve rriten me 40%

Numri i të huajve që po vizitojnë Shqipërinë për qëllime turistike po rritet vit pas viti, por nga ana tjetër, infrastruktura për të ofruar...

Mosdyzimi i monedhës sonë, interes dhe shprehje e identitetit kombëtar

Në nëntor 2021, Banka e Shqipërisë, banka jonë qendrore, nisi fushatën ndërgjegjësuese “As i vjetër e as i ri, jam thjesht Lek!”. Fushata i...

Fluksi i festave, 60 mijë udhëtarë kaluan në Portin e Durrësit në dhjetor

Rreth 60,000 pasagjerë dhe 20,422 automjete kanë udhëtuar nga ose drejt Portit të Durrësit përgjatë muajit dhjetor 2022. Referuar të dhënave zyrtare të Autoritetit Portual...

Porti i ri në Porto-Romano,faza e parë 390 mln euro, tenderi hapet në janar 2023

Ndërtimi i portit të ri në Porto Romano do të kërkojë financime të konsiderueshme për zbatimin e plotë të tij dhe vetëm në fazën...

Kosovë/ Dhoma e Biznesit të Diasporës çon 65 artizanë në panairin “Blej Shqip”

Është çelur ditën e djeshme me rastin festave të nëntorit në Prishtinë panairi “Blej Shqip”. Mikpritësi i këtij aktiviteti mbarëkombëtar Kryetari i Prishtinës Përparim Rama...

Takimi/ Biznesi shqiptar në Greqi, katalizator zhvillimi për dy popujt

Ambasada Shqiptare në Greqi realizoi në ambientet e saj takimin e përvitshëm me përfaqësuesit e biznesit shqiptar në Greqi. Tematika e tryezës së sivjetme...

Kompania “Marlotex” certifikohet Operator Ekonomik i Autorizuar

Kompania “Marlotex”, e sipërmarrësit Gazmend Toska ka marrë ditën e djeshme certifikatën e Operatorit Ekonomik të Autorizuar ( AEO). Lajmin e ka bërë  të...

Media italiane: Dhoma e Biznesit të Diasporës, suport konkret për sipërmarrjet

Jehona e aktivitetit të Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare tashme i ka kaluar kufijtë. Këtë e tregon edhe vëmendja e mediave italiane të...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...