ekokryesore

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

ETIKETA

ekokryesore

eGo Mobile/ Familja Destani nisi sot një erë të re investimesh në Tetovë

Në Tetovë është vënë sot gurëthemeli i një fabrike të re, një investim mbi 150 milion euro i familjes Destani që synon të ketë...

“e.GO Mobile” ndërton në Tetovë fabrikë për prodhimin e automjeteve elektrike

“e.GO Mobile” kompania gjermane për prodhimin e automjeteve elektrike me seli në Gjermani hedh këtë të shtunë, më 13 gusht, gurthemelin e fabrikës që...

Kush qëndron pas “House of Zana”, marka e cila mundi Zara-n në gjyq për markën

Amber Kotrri është pronare e një butiku të vogël me vendndodhje në Darlington të Anglisë, i cili mban emrin “House of Zana”, çdo ngjashmëri...

Për 14 vjet, emigrantët dërguan mbi 13 miliardë euro në Kosovë

Emigrantët që jetojnë nëpër vende të ndryshme të botës vazhdojnë dërgojnë miliona euro në Kosovë. Të dhënat e Bankës Qendrore të dhe Bankës Botërore tregojnë...

Mirëmëngjes Diasporë “vulos” partneritetin biznes-arsim

Cikli i takimeve “Mirëmëngjes Diasporë” u zhvillua ditën e sotme më ambientet e universiteti Polis, ku sipërmarrës, studentë dhe përfaqësues të arsimit  diskutuan mbi...

Dhoma e Biznesit online me ministren Bilali: Prioritet mbështetja e sipërmarrjes

Strategjia e Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare për rrjetëzimin, zhvillimi i biznesit shqiptar në Diasporë, prurja e investimeve nga Diaspora dhe promovimi i...

Për herë të parë në Prishtinë mbahet Forumi Ekonomik Gjermano-Kosovar

Për herë të parë në Prishtinë po mbahet Forumi Ekonomik Gjermano-Kosovar. Aktiviteti i nisur ditën e  djeshme dhe do të mbyllet ditën e nesërme....

Shqipëri/ Euro drejt barazimit me dollarin, shënon një tjetër minimum historik

Euro shënoi një tjetër rekord të minimumit historik gjatë ditës së sotme në tregun vendas, duke zbritur në 118.47 lekë, me një rënie prej...

“Mirëmëngjes Diasporë 3” ndan certifikatat e trajnimeve të Dhomës së Biznesit

Dhoma e Biznesit të Diasporës ka organizuar ditën e sotme me sukses takimin e tretë “Mirëmëngjes Diasporë”. Një aktivitet jo formal i cili po...

Itali/ Plaka, familja shqiptare sinonim i frutave dhe perimeve në Pistoia

“Asgjë nuk vjen pa mundim, por nëse bëni përpjekje për të, gjërat bëhen dhe kënaqësitë vijnë”. Mjaftojnë këto pak fjalë, të shqiptuara me një...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...