ekokryesore

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

ekokryesore

Banka e Shqipërisë ka frenuar dukshëm rritjen e inflacionit

Dje çeli punimet konferenca vjetore e Bankës së Shqipërisë “Rikthimi i inflacionit: Si mund ta përballojmë në kushtet e pasigurive të shtuara?”, e organizuar...

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare në Panairin “Build and Live Smart”

Ditën e nesërme çelet në Tiranë Edicioni i 3-të i Panairit të Ndërtimit “Build and Live Smart”. Përgjatë tre ditëve, ky organizim do të...

Administratat doganore të CEFTA-s dakordësim teknik për një sistem elektronik

Menaxhimi i riskut doganor është aspekt kyç për identifikimin sistematik të riskut dhe zbatimin e masave të nevojshme për lehtësimin e tregtisë së ligjshme,...

Friedrich Ebert dhe Olof Palme International Center: Ku po shkon Call Center?

Friedrich Ebert dhe Olof Palme International Center për industrinë shqiptare që punëson 25 mijë të rinj Fondacioni Friedrich Ebert, zyra e Tiranës dhe The Olof...

Konkursi “Bright Minds” hap thirrjet për edicionin e tretë

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare dhe Unioni i Sipërmarrësve të Rinj në bashkëpunim me organizata partnere organizojnë për të tretin vit Konkursin “Bright...

Dhoma e Biznesit të Diasporës asistencë për detaksimin e pensionistëve të huaj

Prej qershorit 2020 në Shqipëri ka hyrë në fuqi ligji për heqjen e taksës për personat që janë pensionistë, por pensionin e marrin në...

Banka e Shqipërisë: Çmimet e banesave, rritje rekord me 39%

Çmimet e banesave në vend shënuan një rritje rekord në gjysmën e parë të këtij viti. Sipas Indeksit Fischer të Çmimeve të Banesave, i...

Erjon Veliaj për Samitin e Grave të Diasporës: Pjesa më e mirë e shoqërisë tonë

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në fjalën e tij përshëndetëse në Samitin e Grave të Biznesit të Diasporës vuri në dukje se...

Samiti i Grave të Biznesit të Diasporës mbledh qindra sipërmarrëse në Tiranë

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare po mban sot Samitin e Tretë të Grave të Biznesit të Diasporës. Tema e këtij viti “Gruaja për...

Nesër starton në Tiranë Samiti i Tretë i Grave të Biznesit të Diasporës

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare organizon ditën e nesërme  Samitin e Tretë të Grave të Biznesit të Diasporës. Tema e këtij viti “Gruaja...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...