Libra

E enjte, 21 Janar, 2021
E enjte, 21 Janar, 2021

Libra

Itali / 17 vite gazeta “Rrënjët”

Shtypi është një faktor shumë i rëndësishëm...

Qendra e Botimeve për Diasporën, libra dygjuhësh për fëmijët shqiptarë

Përrallat më të bukura klasike për fëmijë shume shpejt...

Historia e vërtetë e zbulimit të Mesharit të Gjon Buzukut

Studiuesi Mateo Mandala, përmes një studimi tërësor, sjell fakte...

SHBA / Ndahet nga jeta intelektualja Lume Juka

Këto ditë epidemie u shua në SHBA një tjetër...

SHBA / Ndahet nga jeta autori Ilir Hashorva

Ndahet nga jeta intelektuali, autori, përkthyesi e veprimtari Ilir...

Gatimet e arbëreshëve të Italisë, të gjitha në një libër

Gastronomia, si pjesë përbërëse e kulturës materiale,...

Robert Shvarc, lëvruesi elegant i shqipes

Si sot, 17 vjet më parë u nda nga...

Karantina / “Mortët” e Ardian Kyçykut falas on line për lexuesin

Libri këto ditë karantinë duket se ka fituar statusin...

UNESCO hap bibliotekën e saj digjitale, ja cilat janë materialet për Shqipërinë

Mbi 100 botime përfshirë libra, fakte historike, harta, fotografi...

Ndahet nga jeta Frederik Gjerasi, përkthyes dhe aktivisti shqiptar në SHBA

Nga Fuat Memelli Pas një sëmundje të rëndë ndrroi jetë...

Itali / 17 vite gazeta “Rrënjët”

Shtypi është një faktor shumë i rëndësishëm...

Qendra e Botimeve për Diasporën, libra dygjuhësh për fëmijët shqiptarë

Përrallat më të bukura klasike për fëmijë shume shpejt...

Historia e vërtetë e zbulimit të Mesharit të Gjon Buzukut

Studiuesi Mateo Mandala, përmes një studimi tërësor, sjell fakte...

SHBA / Ndahet nga jeta intelektualja Lume Juka

Këto ditë epidemie u shua në SHBA një tjetër...

SHBA / Ndahet nga jeta autori Ilir Hashorva

Ndahet nga jeta intelektuali, autori, përkthyesi e veprimtari Ilir...

Gatimet e arbëreshëve të Italisë, të gjitha në një libër

Gastronomia, si pjesë përbërëse e kulturës materiale,...

Robert Shvarc, lëvruesi elegant i shqipes

Si sot, 17 vjet më parë u nda nga...

Karantina / “Mortët” e Ardian Kyçykut falas on line për lexuesin

Libri këto ditë karantinë duket se ka fituar statusin...

UNESCO hap bibliotekën e saj digjitale, ja cilat janë materialet për Shqipërinë

Mbi 100 botime përfshirë libra, fakte historike, harta, fotografi...

Ndahet nga jeta Frederik Gjerasi, përkthyes dhe aktivisti shqiptar në SHBA

Nga Fuat Memelli Pas një sëmundje të rëndë ndrroi jetë...

Të fundit

Marrëveshja me Serbinë, shqiptarë mund të lëvizin me kartë ID nga 20 janari

Prej 20 janarit shqiptarët në Serbi mund të shkojnë me kartë identiteti, pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes mes dy vendeve mbi lëvizjen e...

Francë/ Studentët shqiptarë vizitojnë ekspozitën ′′Ilirët e fundit”

′′The Last Illyriens" (Ilirët e fundit) është ekspozita e çelur në Francë nga fotoreporteri francez Denis Meyer. Ekspozitën e kanë vizituar nga afër edhe...

Si të aplikoj online për rinovim dokumentash biometrike dhe deklarim të adresës

Shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë tashmë kanë mundësi të aplikojnë online për rinovimin e dokumentave të tyre biometrike (pasaportë...

Kosova voton, kreu i KQZ sqaron detajet për votën e Diasporës

Pak javë para zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë, mes shumë polemikave për mënyrën që KQZ e Kosovës ka zgjedhur për konfirmimin e votës së...

Irlandë/ Talenti rekordmen me origjinë shqiptare pranë transferimit tek Inter

Futbollisti shqiptar Kevin Zefi është një emër shumë i njohur në Irlandë, pasi aktivizohet më gjigandët e futbollit irlandez, Shamrok Rovers. Madje, është golashënuesi...