Art pamor

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Art pamor

Veshja e sakos në muzeun Etnografik në Berat, dëshmi e kulturës dhe traditës

Muzeu Etnografik në Berat është i njohur për vlerat...

Kush pushon në Durrës, bileta falas për të vizituar sitet arkeologjike

Duke marrë shkas nga pasojat e tërmetit të 26...

QSPA bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës

Drejtoresha ekzekutive e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për...

SHBA / 800 mijë dollarë për restaurimin e objekteve të trashëgimisë kulturore 

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ishte në qytetin e Krujës...

Tradita e vjetër e gdhendjes së gurit

Tradita e gdhendjes së gurit dhe ndërtimeve me gurë...

Histori suksesi / Artisti shqiptar kandidat për çmimin prestigjoz

Agim Sulaj është piktor dhe karikaturist shqiptar që jeton...

Njih historinë / Muzetë shqiptar ulin tarifat e biletave për sezonin e verës

Muzeu Historik dhe Etnografik në Krujë ka njoftuar se...

Muzeu Etnografik në Berat, me një koleksion të pasur objektesh

Muzeu Etnografik në Berat ndodhet, në zonën e mbrojtur...

Artizanati shqiptar / Tradita shumëvjeçare që mban gjallë trashëgiminë kulturore

Shqipëria njihet për një traditë të pasur të artizanatit,...

Austri / Skulptori shqiptar sjell me tonelata gurë e dashuri Adem Jasharin

Realizimi i figurës së heroit, të cilin autori nga...

Veshja e sakos në muzeun Etnografik në Berat, dëshmi e kulturës dhe traditës

Muzeu Etnografik në Berat është i njohur për vlerat...

Kush pushon në Durrës, bileta falas për të vizituar sitet arkeologjike

Duke marrë shkas nga pasojat e tërmetit të 26...

QSPA bashkëpunim me Institutin Arkeologjik të Kosovës

Drejtoresha ekzekutive e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për...

SHBA / 800 mijë dollarë për restaurimin e objekteve të trashëgimisë kulturore 

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ishte në qytetin e Krujës...

Tradita e vjetër e gdhendjes së gurit

Tradita e gdhendjes së gurit dhe ndërtimeve me gurë...

Histori suksesi / Artisti shqiptar kandidat për çmimin prestigjoz

Agim Sulaj është piktor dhe karikaturist shqiptar që jeton...

Njih historinë / Muzetë shqiptar ulin tarifat e biletave për sezonin e verës

Muzeu Historik dhe Etnografik në Krujë ka njoftuar se...

Muzeu Etnografik në Berat, me një koleksion të pasur objektesh

Muzeu Etnografik në Berat ndodhet, në zonën e mbrojtur...

Artizanati shqiptar / Tradita shumëvjeçare që mban gjallë trashëgiminë kulturore

Shqipëria njihet për një traditë të pasur të artizanatit,...

Austri / Skulptori shqiptar sjell me tonelata gurë e dashuri Adem Jasharin

Realizimi i figurës së heroit, të cilin autori nga...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...