Art pamor

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

Art pamor

Itali / Sekretet e familjes shqiptare Durazzo, të mërguar në vitin 1387

Për familjen e Durazzo-ve, një prej familjeve më të...

Aleksi i Shqipërisë autori i pikturës “Altari shqiptar” në Duomon e Milanos

Në një libër arti italian përmenden shkurtimisht...

Hapen muzetë në Shqipëri, ja kushtet dhe masat e ndërmarra ndaj pandemisë Covid

Muzetë në vendin tonë kanë hapur dyert pas një...

Ermonela Jaho, apel për vizitimin e muzeve në Shqipëri

Në Ditën Ndërkombëtare të Muzeut, sopranoja shqiptare...

Vera 2020 mund të sjellë pushime virtuale në Shqipëri

Koronavirusi ka paralizuar thuajse të gjithë botën, duke përfshirë...

Historia e Butrintit, një udhëtim virtual për fëmijët në sitin arkeologjik

Butrinti është nja nga pasuritë më të mëdha të...

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe...

Portretet e rralla të Skënderbeut dhe Donikës në revistën franceze të vitit 1913

Revista franceze “Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht...

Muzeu Historik Kombëtar, ekspozitë virtuale për “Miss Mary Edith Durham”

Muzeu Historik Kombëtar, ndonëse vazhdon të qëndrojë i mbyllur...

Itali / Nisma e artistëve shqiptarë, në mbështetje të familjeve në vështirësi

Epidemia COVID-19 jo vetëm që shkaktoi një emergjencë shëndetësore,...

Itali / Sekretet e familjes shqiptare Durazzo, të mërguar në vitin 1387

Për familjen e Durazzo-ve, një prej familjeve më të...

Aleksi i Shqipërisë autori i pikturës “Altari shqiptar” në Duomon e Milanos

Në një libër arti italian përmenden shkurtimisht...

Hapen muzetë në Shqipëri, ja kushtet dhe masat e ndërmarra ndaj pandemisë Covid

Muzetë në vendin tonë kanë hapur dyert pas një...

Ermonela Jaho, apel për vizitimin e muzeve në Shqipëri

Në Ditën Ndërkombëtare të Muzeut, sopranoja shqiptare...

Vera 2020 mund të sjellë pushime virtuale në Shqipëri

Koronavirusi ka paralizuar thuajse të gjithë botën, duke përfshirë...

Historia e Butrintit, një udhëtim virtual për fëmijët në sitin arkeologjik

Butrinti është nja nga pasuritë më të mëdha të...

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe...

Portretet e rralla të Skënderbeut dhe Donikës në revistën franceze të vitit 1913

Revista franceze “Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht...

Muzeu Historik Kombëtar, ekspozitë virtuale për “Miss Mary Edith Durham”

Muzeu Historik Kombëtar, ndonëse vazhdon të qëndrojë i mbyllur...

Itali / Nisma e artistëve shqiptarë, në mbështetje të familjeve në vështirësi

Epidemia COVID-19 jo vetëm që shkaktoi një emergjencë shëndetësore,...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...