Art pamor

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Art pamor

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe...

Portretet e rralla të Skënderbeut dhe Donikës në revistën franceze të vitit 1913

Revista franceze “Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht...

Muzeu Historik Kombëtar, ekspozitë virtuale për “Miss Mary Edith Durham”

Muzeu Historik Kombëtar, ndonëse vazhdon të qëndrojë i mbyllur...

Itali / Nisma e artistëve shqiptarë, në mbështetje të familjeve në vështirësi

Epidemia COVID-19 jo vetëm që shkaktoi një emergjencë shëndetësore,...

Finlandë /ART Korona, nisma e arkitektit shqiptar për fëmijët me autizëm

Situata e Covid -19 ka bërë që shumë njerëz...

Thesaret e Muzeut Historik Kombëtar, udhëtim virtual në tempullin Fronton

Si çdo institucion tjetër këto ditë edhe...

Greqi / Piktori shqiptar i dhuron veprat e tij spitalit

Piktori shqiptar Kristo Dëfrim Hasa, i cili...

Britani / Artisti shqiptar Kristian Zara flet për artin dhe distancimin social

Kristian Zara është një artist shqiptar i...

Artistja shqiptare në New York që promovon traditën kombëtare

Arta Gashi-Loxha thotë se arti vizual ka...

Ndahet nga jeta në moshën 84 vjeçare Maks Velo

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe...

Portretet e rralla të Skënderbeut dhe Donikës në revistën franceze të vitit 1913

Revista franceze “Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht...

Muzeu Historik Kombëtar, ekspozitë virtuale për “Miss Mary Edith Durham”

Muzeu Historik Kombëtar, ndonëse vazhdon të qëndrojë i mbyllur...

Itali / Nisma e artistëve shqiptarë, në mbështetje të familjeve në vështirësi

Epidemia COVID-19 jo vetëm që shkaktoi një emergjencë shëndetësore,...

Finlandë /ART Korona, nisma e arkitektit shqiptar për fëmijët me autizëm

Situata e Covid -19 ka bërë që shumë njerëz...

Thesaret e Muzeut Historik Kombëtar, udhëtim virtual në tempullin Fronton

Si çdo institucion tjetër këto ditë edhe...

Greqi / Piktori shqiptar i dhuron veprat e tij spitalit

Piktori shqiptar Kristo Dëfrim Hasa, i cili...

Britani / Artisti shqiptar Kristian Zara flet për artin dhe distancimin social

Kristian Zara është një artist shqiptar i...

Artistja shqiptare në New York që promovon traditën kombëtare

Arta Gashi-Loxha thotë se arti vizual ka...

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...