Arbëresh

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Arbëresh

Arbëresh / “Pranvera italo-shqiptare”, 60 vjet festival tradicional

Sot shënohet edicioni i 60-të i festivalit...

Arbëresh / Dorëshkrimi i Kieutit, kodiku i shkruar në arbërisht

Gazetari Ilir Ikonomi sjellë disa fotografi nga arkivisti dhe...

Qendra e Studimeve për Arbëreshët bashkëpunim me Akademinë e Shkencave

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët nënshkroi sot...

COVID-19 anulon ritualin e vjetër arbëresh të zjarreve të Majit

Ritualet e zjarreve të Majit, këtë vit nuk do...

Arbëresh / Këngëtarja rrëfen ruajtjen e veshjeve tradicionale për 17 breza

Trashegimia kulturore e ruajtuar me shekuj ndër...

Arbëresh / “Pranvera italo-shqiptare”, 60 vjet festival tradicional

Sot shënohet edicioni i 60-të i festivalit...

Arbëresh / Dorëshkrimi i Kieutit, kodiku i shkruar në arbërisht

Gazetari Ilir Ikonomi sjellë disa fotografi nga arkivisti dhe...

Qendra e Studimeve për Arbëreshët bashkëpunim me Akademinë e Shkencave

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët nënshkroi sot...

COVID-19 anulon ritualin e vjetër arbëresh të zjarreve të Majit

Ritualet e zjarreve të Majit, këtë vit nuk do...

Arbëresh / Këngëtarja rrëfen ruajtjen e veshjeve tradicionale për 17 breza

Trashegimia kulturore e ruajtuar me shekuj ndër...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...