Arbëresh

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Arbëresh

“Babbel” video promovuese për gjuhën, këngët dhe traditat arbëreshe

Platforma për mësimin e gjuhëve në internet “Babbel” ka...

Arbëreshët e “Piana degli Albanesi” përkujtojnë vrasjen e gjykatësit Falcone

Banorët arbëreshë të komunës ''Piana degli Albanesi'' dhe "Firmo"...

21 maj 1913, Skiroi njoftonte se arbëreshët ngritën flamurin shqiptar në Milano

Viti 1913 ka qenë i rëndësishëm për fatet e...

Frascineto, në krye të komunave arbëreshe në Itali

Komunat arbëreshe në Itali do të kenë tashmë si...

Arbëresh / Kongresi i parë Gjuhësor Shqiptar i vitit 1895 në Koriliano

Nga më i vjetri shkrim shqip i vitit 1167,...

Publicisti Italo Elmo, me një ekspozitë virtuale me veshje të grave arbëreshe

Shkrimtari dhe publicisti arbëresh, Italo Elmo i ka dhënë...

Pasardhësi i Skënderbeut: Pse është e rendësishme të tregojmë historinë tonë

Loris Kastriota Skanderbeg është një gazetar shumë...

119 vjet pa poetin arbëresh Zef Serembe

Poeti lirik arbëresh Zef Serembe lindi në Strigar të...

Maria Antonia Braile, poetesha e parë arbëreshe dhe lirizmi i saj

Poeteshat shqiptare kanë ardhur tek bregu i poezisë, shumë...

Lumturia e “The Daggs” me vargjet e poetit arbëresh

Grupi arbëresh "The Daggs” ka publikuar këngën e re...

“Babbel” video promovuese për gjuhën, këngët dhe traditat arbëreshe

Platforma për mësimin e gjuhëve në internet “Babbel” ka...

Arbëreshët e “Piana degli Albanesi” përkujtojnë vrasjen e gjykatësit Falcone

Banorët arbëreshë të komunës ''Piana degli Albanesi'' dhe "Firmo"...

21 maj 1913, Skiroi njoftonte se arbëreshët ngritën flamurin shqiptar në Milano

Viti 1913 ka qenë i rëndësishëm për fatet e...

Frascineto, në krye të komunave arbëreshe në Itali

Komunat arbëreshe në Itali do të kenë tashmë si...

Arbëresh / Kongresi i parë Gjuhësor Shqiptar i vitit 1895 në Koriliano

Nga më i vjetri shkrim shqip i vitit 1167,...

Publicisti Italo Elmo, me një ekspozitë virtuale me veshje të grave arbëreshe

Shkrimtari dhe publicisti arbëresh, Italo Elmo i ka dhënë...

Pasardhësi i Skënderbeut: Pse është e rendësishme të tregojmë historinë tonë

Loris Kastriota Skanderbeg është një gazetar shumë...

119 vjet pa poetin arbëresh Zef Serembe

Poeti lirik arbëresh Zef Serembe lindi në Strigar të...

Maria Antonia Braile, poetesha e parë arbëreshe dhe lirizmi i saj

Poeteshat shqiptare kanë ardhur tek bregu i poezisë, shumë...

Lumturia e “The Daggs” me vargjet e poetit arbëresh

Grupi arbëresh "The Daggs” ka publikuar këngën e re...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...