Arbëresh

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

Arbëresh

“Bërbili”, kënga e harruar e arbëreshëve të Kroacisë

Është risjellë në vëmendje nga dy artiste të reja...

36 vjet pa poetin dhe folkloristin arbëresh, Lluka Perrone

Sot shënohet 36 vjetori i vdekjes së poetit dhe...

Itali / Muzeu Etnografik Arbëresh në Kalabri pikë reference në rajon

53 vjet më parë u themelua në Çifti (Qivita)...

195-vjetori i lindjes së “Luanit të Arbërisë”, Gennaro Placco

Sot shënohet 195-vjetori i lindjes së patriotit dhe poetit...

Kontributi arbëresh në lëvizjet nacionale për pavarësinë dhe bashkimin e Italisë

Me 24 maj të vitit 1860, Arbëreshët në “Piana...

“Babbel” video promovuese për gjuhën, këngët dhe traditat arbëreshe

Platforma për mësimin e gjuhëve në internet “Babbel” ka...

Arbëreshët e “Piana degli Albanesi” përkujtojnë vrasjen e gjykatësit Falcone

Banorët arbëreshë të komunës ''Piana degli Albanesi'' dhe "Firmo"...

21 maj 1913, Skiroi njoftonte se arbëreshët ngritën flamurin shqiptar në Milano

Viti 1913 ka qenë i rëndësishëm për fatet e...

Frascineto, në krye të komunave arbëreshe në Itali

Komunat arbëreshe në Itali do të kenë tashmë si...

Arbëresh / Kongresi i parë Gjuhësor Shqiptar i vitit 1895 në Koriliano

Nga më i vjetri shkrim shqip i vitit 1167,...

“Bërbili”, kënga e harruar e arbëreshëve të Kroacisë

Është risjellë në vëmendje nga dy artiste të reja...

36 vjet pa poetin dhe folkloristin arbëresh, Lluka Perrone

Sot shënohet 36 vjetori i vdekjes së poetit dhe...

Itali / Muzeu Etnografik Arbëresh në Kalabri pikë reference në rajon

53 vjet më parë u themelua në Çifti (Qivita)...

195-vjetori i lindjes së “Luanit të Arbërisë”, Gennaro Placco

Sot shënohet 195-vjetori i lindjes së patriotit dhe poetit...

Kontributi arbëresh në lëvizjet nacionale për pavarësinë dhe bashkimin e Italisë

Me 24 maj të vitit 1860, Arbëreshët në “Piana...

“Babbel” video promovuese për gjuhën, këngët dhe traditat arbëreshe

Platforma për mësimin e gjuhëve në internet “Babbel” ka...

Arbëreshët e “Piana degli Albanesi” përkujtojnë vrasjen e gjykatësit Falcone

Banorët arbëreshë të komunës ''Piana degli Albanesi'' dhe "Firmo"...

21 maj 1913, Skiroi njoftonte se arbëreshët ngritën flamurin shqiptar në Milano

Viti 1913 ka qenë i rëndësishëm për fatet e...

Frascineto, në krye të komunave arbëreshe në Itali

Komunat arbëreshe në Itali do të kenë tashmë si...

Arbëresh / Kongresi i parë Gjuhësor Shqiptar i vitit 1895 në Koriliano

Nga më i vjetri shkrim shqip i vitit 1167,...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....