Arbëresh

E mërkurë, 17 Prill, 2024
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Arbëresh

Pasardhësja e familjes Schiro : Është një mrekulli që ne flasim ende gjuhën tonë

Ajo është pasardhëse e një prej familjeve më të...

Arbëresh / Qyteti më i vogël në Lucania ruan traditat që vijnë nga larg

San Paolo Albanese, komuna më e vogël në Lucania,...

Shkrimtari me origjinë arbëreshe sjell librin “Motori i Skendërbeut”

Shkrimtari me origjinë arbëreshe Carmine Abate, në librin e...

Kultura arbëreshe / Ritet e lashta të ceremonisë së fejesës

Ndër traditat që kanë ruajtur arbëreshët janë edhe ato...

Gaetano Petrota, themeluesi i katedrës së shqipes në Universitetin e Palermos

Gaetano Petrota (Gaetano PETROTTA, 1882–1952) ishte filolog dhe historian...

Hora e Arbëreshëvet, një histori në video

Kryetari i Komunës “Piana Degli Albanesi” në Siçili të...

Arbëreshi Nikollë Keta, autori i tingëllimës së parë shqiptare

Fjala “sonet” rrjedh nga italishtja “sonetto” që do të...

Fëmijët e Horës së Arbëreshëve tregojnë karantinën në arbërisht

Arbëreshi, dramaturgu, shkrimtari, fotografi e gazetari i njohur arbëresh...

Sot 133 vite nga botimi i poemës “Kënga e sprasme e Balës“

Poema “Kënga e sprasme e Balës“, kryevepra e Gavril...

Arbëresh / Një festival në nderim të Gjergj Kastriotit Skënderbeut

“Lojërat për nder të Gjergj Katriotit Skënbeut” është projekti...

Pasardhësja e familjes Schiro : Është një mrekulli që ne flasim ende gjuhën tonë

Ajo është pasardhëse e një prej familjeve më të...

Arbëresh / Qyteti më i vogël në Lucania ruan traditat që vijnë nga larg

San Paolo Albanese, komuna më e vogël në Lucania,...

Shkrimtari me origjinë arbëreshe sjell librin “Motori i Skendërbeut”

Shkrimtari me origjinë arbëreshe Carmine Abate, në librin e...

Kultura arbëreshe / Ritet e lashta të ceremonisë së fejesës

Ndër traditat që kanë ruajtur arbëreshët janë edhe ato...

Gaetano Petrota, themeluesi i katedrës së shqipes në Universitetin e Palermos

Gaetano Petrota (Gaetano PETROTTA, 1882–1952) ishte filolog dhe historian...

Hora e Arbëreshëvet, një histori në video

Kryetari i Komunës “Piana Degli Albanesi” në Siçili të...

Arbëreshi Nikollë Keta, autori i tingëllimës së parë shqiptare

Fjala “sonet” rrjedh nga italishtja “sonetto” që do të...

Fëmijët e Horës së Arbëreshëve tregojnë karantinën në arbërisht

Arbëreshi, dramaturgu, shkrimtari, fotografi e gazetari i njohur arbëresh...

Sot 133 vite nga botimi i poemës “Kënga e sprasme e Balës“

Poema “Kënga e sprasme e Balës“, kryevepra e Gavril...

Arbëresh / Një festival në nderim të Gjergj Kastriotit Skënderbeut

“Lojërat për nder të Gjergj Katriotit Skënbeut” është projekti...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...