Aktualitet

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

Aktualitet

Rita Ora i bashkohet iniciativës së artistëve të Diasporës “Një kafe si flutur”

Fushata sensibilizuese “Një kafe si flutur” bashkon...

SHBA/Marko Kepi: 12 shqiptarë kanë humbur jetën deri tani në Nju Jork

Nëpërmjet një lidhje direkte me emisioni "Opinion"...

Humbje për komunitetin shqiptar në SHBA, ndahet nga jeta veprimtari

Rexhë Xhakli, një figurë e rëndësishme e...

Mjeku shqiptaro-amerikan:Babai në luftë s’kishte frikë, unë kam frikë nga virusi

Mjeku shqiptaro-amerikan Fillor Çaushaj ka folur me...

Mjeku shqiptar në Chikago: Ja çfarë ilaçesh u sugjerojmë pacientëve

Mjeku me origjinë shqiptare Mario Ademaj i cili punon...

Agjah Libohova, inxhinieri shqiptar që prodhon maska për amerikanët

Historia e tij ishte në faqe të parë të...

Dr. Manol Jovani: Nuk na kërkohet asgjë më shumë sesa të rrimë në shtëpi

Dr. Manol Jovani është një nga mjekët e suksesshëm...

Rita Ora i bashkohet iniciativës së artistëve të Diasporës “Një kafe si flutur”

Fushata sensibilizuese “Një kafe si flutur” bashkon...

SHBA/Marko Kepi: 12 shqiptarë kanë humbur jetën deri tani në Nju Jork

Nëpërmjet një lidhje direkte me emisioni "Opinion"...

Humbje për komunitetin shqiptar në SHBA, ndahet nga jeta veprimtari

Rexhë Xhakli, një figurë e rëndësishme e...

Mjeku shqiptaro-amerikan:Babai në luftë s’kishte frikë, unë kam frikë nga virusi

Mjeku shqiptaro-amerikan Fillor Çaushaj ka folur me...

Mjeku shqiptar në Chikago: Ja çfarë ilaçesh u sugjerojmë pacientëve

Mjeku me origjinë shqiptare Mario Ademaj i cili punon...

Agjah Libohova, inxhinieri shqiptar që prodhon maska për amerikanët

Historia e tij ishte në faqe të parë të...

Dr. Manol Jovani: Nuk na kërkohet asgjë më shumë sesa të rrimë në shtëpi

Dr. Manol Jovani është një nga mjekët e suksesshëm...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...