kryesore2

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore2

Suedi / Shqiptarët më të shqetësuarit nga Covid-19

Suedia është shteti i vetëm në botë që nuk ka marrë masa ekstreme për izolimin e shtetasve të saj...

Gjermani / Mjeku shpjegon ndikimin e COVID-19 te pacientët me Diabet  

Sot në mbarë botën të gjithë njerëzit janë të shqetësuar për prekjen nga virusi COVID-19, por me shumë se kushdo janë ata njerëz të...

Të bllokuarit jashtë vendit, të hënën publikohet plani për riatdhesimin

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se duke nisur nga e hëna do të publikohet plani për hapjen graduale të rrugës së riatdhesimit,...

SHBA / Gjonaj: Amaneti shqiptarit që po lufton për jetën, më ço në vendlindje

Mark Gjonaj, anëtar i Këshillit të Bashkisë Nju Jork, ka folur për situatën atje, ai shprehu ngushëllime për të...

SHBA / Shqiptarja tregon përvojën personale me koronavirus

Syzana Gjokaj me origjinë nga Kosova, manaxhere klinike në repartin e urgjencës në Spitalin Presbiterian të Nju Jorkut, është diagnostikuar me COVID-19.

SHBA / Biznesmeni shqiptar: Jam në shërbim të komunitetit për të ndihmuar

Biznesmeni shqiptar në Amerikë, Burim Zuta po jep kontributin e tij për të ndihmuar shqiptarët në New York të cilët janë prekur nga koronavirusi. Në...

SHBA / Mark Gjonaj: Paketa lehtësuese edhe për bizneset e komunitetit shqiptar

Mark Gjonaj, Kryetar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe njëkohësisht këshilltar i Bashkisë së New York-ut, flet për situatën dhe vështirësitë e...

SHBA/ COVID-19 ndryshon rregullat e siguracioneve të papunësisë

Ambasada Shqiptare në SHBA u vjen në ndihmë komunitetit shqiptaro-amerikan me një orientim të përgjithshëm në gjuhën shqipe për programet e sigurimeve...

SHBA / Infermierja shqiptare në “frontin e luftës” në Bronx

  Albana Martinaj është një prej dhjetra punonjësve shqiptarë në sistemin shëndetësor amerikan. Si të gjithë kolegët e saj në mbarë botën ajo...

“Spitale lëvizëse”, vijnë gjashtë autoambulancat e para nga Turqia

Kanë mbërritur në Shqipëri 6 autoambulancat e parë lëvizëse, pjesë e grantit që qeveria turke ka akorduar...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...