kryesore2

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

kryesore2

Ambasada e Zviceriane: Sektori i biznesit të konsiderojë efektet e pandemisë

Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes një publikimi në rrjetet sociale ka bërë të ditur rezultatet paraprake të një ankete që po zhvillohet me...

Lazim Destani thirrje Diasporës: Në këto ditë të vështira atdheu pret nga ne

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, sipërmarrësi dhe filantropi shqiptar Lazim Destani nisur nga situata e vështirë në të cilën gjendet mbarë bota për...

Të shtunën nis riatdhesimi, 1/2 e shpenzimeve të karantinës paguhet nga qeveria

Tashmë shqiptarët e mbetur jashtë vendit për shkak të mbylljes së kufijve mund të rikthehen në vendlindje. Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se duke...

Mjeku nga Italia: Testet e reja të gjakut, presim të nisim brenda dy javësh

Mjeku shqiptar Elson Gjoni tha se në Itali po mendohet që brenda dy javësh të provohet testimit serologjik, përmes analizës së gjakut. Është ky...

COVID-19/ Shqiptarët e mbetur jashtë vendit, ja plani i riatdhesimit nga Italia

Në fund të javës do fillojë operacioni i dytë i riatdhesimit për emigrantët që duan të kthehen në Shqipëri. Në një njoftim në mediat...

Poloni/ Arkitekti shqiptar ndërton 30 shtëpi për fëmijët autikë në Kosovë

Lulzim Behxheti një arkitekt shqiptar që prej vitesh jeton në Poloni këtë kohë kohë karantinimi ka vendosur të jetë i dobishëm. Themelues...

SHBA / Fillon shpërndarja e paketës ekonomike, përfitojnë dhe shqiptarët

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në SHBA bën të ditur se duke filluar nga dita e nesërme do të shpërndahet pagesa e drejtpërdrejtë për...

SHBA / Kreu i “Vatrës” Elmi Berisha: Mjekët e shoqatës në shërbim të komunitetit

  Kreu i Shoqatës shqiptare në SHBA “Vatra”, Elmi Berisha, foli në një lidhje për Neës 24 mbi situatën e rëndë të krijuar në SHBA,...

Holandë / Epidemiologia shqiptare flet për izolimin inteligjent

Holanda ka vendosur një izolim inteligjent dhe disa masa të cilat janë teje të forta. Si ka operuar specifikisht dhe çfarë është ky izolimi...

Në 10 vjet, mbi 400 mijë shqiptarë me të drejta të plota anëtarësie në BE

Vetëm gjatë 2018-tës, janë “evropianizuar” mbi 48 mijë shqiptarë, duke marrë kryesisht pasaportë italiane ose greke Eurostat boton shifrat e përvitshme të shtetësive që vendet...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...