kryesore2

E mërkurë, 8 Shkurt, 2023
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

ETIKETA

kryesore2

Kryetari i Komunë së Tuzit takim me komunitetin shqiptar në New York

Vetëm katër javë më parë se të mbahen zgjedhjet lokale në Komunën e Tuzit-Mal të zi, të shtunën më datën 4 shkurt në sallën...

Rrëfimi i shqiptarit: Zbritëm shkallët nga kati i 12-të, nuk hapeshin dyert

Qindra njerëz kanë mbetur të vdekur sot në dy vende, Turqi dhe Siri pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore...

Ambasadori Bucci: Çelësi i Milot përcjell lidhjen e ngushtë Shqipëri-Itali

Artisti me origjinë shqiptare Alfred Mirashi “Milot” do të vendosë më datë 30 Mars 2023 në Piazza Mercato, në Napoli të Italisë, skulpturën e...

U themelua dega më e re e Vatrës në Chicago

Me entuziazëm dhe gëzim të veçantë, me pjesëmarrjen e drejtuesve kryesorë të Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës "VATRA" u themelua Dega më e re e...

SHBA/ “Bijtë e Shqipes” aktivitet për 15 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Në kuadrin e festimeve të 15 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, Shoqata “Bijtë e Shqipes” Philadelphia do të organizojë një veprimtari për hapjen e...

23 vjecari nga Kosova goditet nga treni në Austri

Një 23 vjecar nga Kosova është goditur nga treni në Altenmarkt, Austri. Për shkak të lëndimeve të rwnda ai u dërgua në Spital të...

Komuniteti shqiptar në Parma aktivitete për 15 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Komuniteti shqiptar në Parma i përfaqësuar nga Shkolla shqipe - "Scanderbeg Parma" - Itali si dhe Forumi i Gruas Shqiptare në Parma, “Forum Donne...

Konsullata e Kosovës shpërndau 200 libra për Shkollën Shqip në Staten Island

"Gjuha shqipe së shpejti në gjitha shkollat e Nju Jorkut si gjuha e dytë" E diela ditë pushimi, por jo e tillë për Konsullatën e...

Futbolli australian nderon me medaljen e veçantë gjyqtarin me origjinë shqiptare

Gjyqtari me origjinë shqiptare Rauf Soulio është nderuar me medaljen prestigjioze të Anëtarit të Urdhrit të Australisë, nga federate e futbollit si pjesë e...

SHBA/ Sipërmarrësit shqiptar bashkëpunime me gjigandin Coca Cola

Në ambientet e sallës “Nënë Tereza” pranë Kishës “Zoja Pajtore“ në Southfield, Michigan u nënshkrua marrëveshja e bashkëpunimit mes shoqatës “Komuniteti Shqiptar” në Michigan,...

Të fundit

I shpëtuan tërmetit/Mundësit e Kosovës heronj, ndihmojnë njerëzit nën rrënoja

Tërmeti i fuqishëm që goditi sot Turqinë, e ka përjetuar edhe ekipi i mundjes nga Kosova. Ekipi i të rinjve gjendej në Turqi për...

Fenomeni “Barbara” godet Greqinë, dëbora arrin në qëndrën e Athinës.

Meteorologët paralajmërojnë për vijimin e fenomeneve edhe ditën e sotme ndërsa mekanizmi shtetëror është aktibizuar në maksimum, duke marrë një sërë.masash drastike. Në shumë...

Kryetari i Komunë së Tuzit takim me komunitetin shqiptar në New York

Vetëm katër javë më parë se të mbahen zgjedhjet lokale në Komunën e Tuzit-Mal të zi, të shtunën më datën 4 shkurt në sallën...

Britani/ Dirigjenti shqiptar drejton Filarmoninë e Londrës në një koncert unik

Bashkohuni me Filarmoninë e Qytetit të Londrës në një udhëtim nëpër disa nga pjesët më të dashura të muzikës klasike nga Debussy, Saint-Saens dhe...

Gratë e Shqipërisë në Itali, mikpritje, integrim, perspektivë

Ditën e mërkurë me datë 15 shkurt në orën 15.30 salla “Aldo Cossu” e Pallatit Ateneo të Universitetit të Barit “Aldo Moro”, do të...