kryesore2

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

kryesore2

Covid/ Polonia i vjen në ndihmë Shqipërisë, dhuron mjete mbrojtëse për spitalet

Një tjetër vend i ka ardhur në ndihmë Shqipërisë në luftën kundër pandemisë Covid-19. Një autokolonë që përmban më shumë se 60 mijë litra...

Itali / Eksperti shqiptar i IOM: Ndikimi i COVID-19 tek shqiptarët në Itali

Programi i IOM Albania "Angazhimi i Diasporës Shqiptare në Zhvillimin Social dhe Ekonomik të Shqipërisë", punon me komunitetet shqiptare në të gjithë...

SHBA / Këshilli Shqiptaro-Amerikan ndihmon bashkatdhetarët

Masat që pasuan përhapjen e pandemisë së koronavirusit në Shqipëri, Kosovë e Maqedoninë e Veriut, shkaktuan probleme financiare për shumë familje e biznese. Për...

Virologia shqiptare Miranda Xhilaga: Si u përball Australia me Covid-19

Mjekja shqiptare, Miranda Xhilaga e diplomuar për Virologji në Universitetin Monash, skanon situatën e pandemisë globale Covid-19 në shtetin e Australisë, aty ku jeton...

Pak pas emërimit, drejtori i Inteligjencës Amerikane surprizon shqiptarin

Një shqiptar nga Kosova, i cili jeton në Dallas, Texas ka përjetuar një moment tepër emocionues. Ismet Smajli është vizituar në lokalin e tij...

Veprimtari nga Diaspora: Ëndrra e çdo mërgimtari është që një ditë të kthehet

Një histori suksesi nga Diapora është ajo e Idris Ibishit në Zvicër. Ai punon në një kompani sigurimi dhe shërben si...

QBD takim online me mësuesit e Zvicrës për mesimdhënien e gjuhës shqipes

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve të organizuara online me drejtuesit dhe përfaqësuesit e lidhjeve të mësuesve në diasporë, me qëllim...

SHBA / Emergjenca COVID- 19, dy vëllezërit shqiptarë në ndihmë të komunitetit

Bekim dhe Burim Rexhaj, dy heronj të kohës sonë, që sfiduan rrethanat e vështira të krizës për të ushqyer të varfrit, e punonjësit e...

QBD online me mësuesit shqiptarë në Gjermani për promovimin e gjuhës shqipe

Qendra e Botimeve për Diasporën në vijimësi të mbledhjeve online me drejtuesit dhe përfaqësuesit e lidhjeve të mësuesve në Diasporë, me qëllim marrjen e...

Covid-19/ Amerika, fond të veçantë për bizneset e vogla të emigrantëve

SHBA ka vendosur t’i vijë në ndihmë të gjithë emigrantëve të prekur nga pandemia Covid-19 në Massachusetts. Bizneset e tyre do të mund të vazhdojnë...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...