kryesore2

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

kryesore2

Njëqind vjet më pas, rijetëzohet kënga himn, “Vlora, Vlora”

Në kuadêr të 100-vjetorit të Luftës së Vlorës (1920-2020), tenori shqiptar që jeton në Itali, Josif Gjipali, kompozitori Klodian Qafoku dhe studiuesi Vasil Tole...

Norvegji / Njihuni me 25 vjeçarin shqiptar që punon për Teslan dhe është pilot

Ardian Deli, 25 vjeçari shqiptar i cili është pilot dhe jeton në Norvegji sapo ka përfunduar me sukses edhe trajnimin për instruktor. Ardiani studimet i...

“Dilema e Ismailit”, një histori për mikëpritjen e hebrenjve në Shqipëri

Kodi i lashtë i nderit dhe i sjelljes, besa shqiptare, një fjalë e dhënë që duhet të mbahet përtej vdekjes, premtimi i cili nuk...

Itali/ Gjuha arbëreshe bëhet zyrtare në rajonin e Abruzzos

Këshilli rajonal i Abruzzos votoi sot njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrtare të pakicave në këtë rajon të Italisë. Presidenti Meta, me anë të një...

Selanik/ Konsullta: Dokumentat biometrik kanë mbërritur, ja kush mund ti marrë

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Selanik ka bërë me dije se kanë mbërritur dokumentet bimoetrike dhe u bën thirrje qytetarëve që...

Ekspertja shqiptare e IOM: Si COVID-19 riorganizoi Diasporën në itali

Afërditë Shani, aktiviste dhe pjesë e programit të  IOM për Diasporën shqiptare sjell një përmbledhje të përgjithshme të situatës së komunitetit shqiptar në Toscana....

Qeveria greke me “dorë të hekurt”, ja çfarë do të ndodh më 16 gusht me kufirin

Qeveria greke ka njoftuar masa të reja më të rrepta për shkak të përhapjes së shpejtë të koronavirusit. Siç njoftoi Zëdhënësi, Aristotle Peloni, pas një...

Skënderbeu dhe shqiptarët në kulturën angleze

Edmund Spenser (1552-1599) shquhet si një ndër më të mëdhenjtë poetë epikë të Rilindjes Angleze. Ai cilësohet “poeti më i madh anglez i erës...

Shqiptarët në Odesë

Diaspora shqiptare ka pasur një qendër të rëndësishme dhe në Odesë. Shqiptarët ishin vendosur që në fillimet e themelimit të qytetit, ku shërbenin si...

Dr. Alpion mbi librin e sapobotuar ‘Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj’

Sapo ka dalë në treg libri i ri i sociologut Gëzim Alpion me titull “Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj”. Në këtë libër...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...