kryesore2

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

kryesore2

Komuniteti shqiptar në Varshavë festoi 15 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Shkurti, për mërgimtarët shqiptarë kosovarë paraqet muajin më të rëndësishëm pas nëntorit kur edhe i vihen themelet e shtetit shqiptar. Kosovarët muajin shkurt e...

Zagreb/Luftëtari i UÇK-së i ftuar nderi në programin e nxënësve të mësimit shqip

Më 18 shkurt në Bibliotekën e qytetit, “Bogdan Ogrizović”, në mësimin e hapur, që zgjati plotë dy orë, kushtuar rrugëtimit të Kosovës deri në...

“Vendi im”- Koncerti dedikuar festës së Pavarësisë së Kosovës

Koncerti në “zemër” të New York-ut, bashkoi një grup artistësh shqiptar,(cast) artistë të mirënjohur të skenës muzikore, të cilët performuan para më shumë se...

SHBA/ Shqiptarët e shoqatës “ILIRIA” festuan 15 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Të shtunën që lamë pas shqiptarët e shoqatës “ILIRIA” Saint Louis së bashku me miq amerikanë të ftuar festuan 15-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë...

Liza Gashi: 15 vjet Pavarësi, i jemi përjetësisht falenderues mërgatës tonë

Dita e sotme është një ditë e rëndësishme për të gjithë shqiptarët, për shqiptarët e Kosovës që jetojnë prej 15 vitesh të lirë, e...

15 vite Pavarësi/ Kryeministri Kurti: Kosova, shembull i demokracisë në rajon

“Kosova është shembull i demokracisë në këtë rajon problematik si Ballkani. Nëse në vendet e tjera institucionet japin model, në Kosovë modelin e japin...

Anita Likmeta drejt rrugëtimit në PE, delegate në kongresin e partisë Piu Europa

Anita Likmeta, në një postim të saj në facebook e konsideron ditë speciale pjesëmarrjen e saj në Kongres, kjo zgjedhje mund të lexohet edhe...

Skënderbeu shkon në Ulqin e Tuz

Në Ulqin dhe Tuz të Malit të Zi, së shpejti pritet që të vendoset busti i Heroit Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu.Vendimi është marrë nga...

70 shqiptarë të Kosovës kanë humbur jetën nga tërmeti në Turqi

70 shqiptarë kanë ndërruar jetë si pasojë e tërmetit të fuqishëm që ra në Kahramanmaras të Turqisë ndërsa tre të tjerë janë konfirmuar në...

Chef-ja nga Berati prezanton Djathin Mishavina në “Master Chef Italia””

Ndër kuzhinierët shqiptarë në Toskanë ajo është e vetmja deri tani që i është afruar yllit Michelin, falë kuzhinës me cilësi të lartë dhe...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...