kryesore2

E hënë, 20 Shtator, 2021
E hënë, 20 Shtator, 2021

ETIKETA

kryesore2

Sulmet e 11 Shtatorit/ Yuri Kim: Do t’i kujtojmë gjithmonë miqtë si Shqipëria

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, në një mesazh në përkujtim të 20 vjetorit të sulmeve ndaj kullave binjake,...

Danimarka heq masat anti COVID-19

Bordi Kombëtar Danez i Shëndetit ka njoftuar se pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) në vend është vënë tërësisht nën kontroll dhe se për...

“Bashkimi i Shqiptarëve në Ukrainë”, viziton Agjencinë Kombëtare të Diasporës

Përfaqësues të Shoqatës Bashkimi i Shqiptarëve në Ukrainë ndodhen për një vizitë disaditore në Tiranë. Ditën e sotme delegacioni i shoqatës është takuar me Drejtoreshën...

Muzika klasike shqiptare, duartrokitet në Itali

Krijimet e kompozitorit Aulon Naçi janë cilësuar si “frymë e re” më muzikën e kultivuar shqiptare. 7 prej veprave të tij u interpretuan premierë...

SHBA/ Shkolla shqipe “Gjuha Jonë“ në Philadelphia nis mësimin më 12 shtator

Shkolla shqipe “Gjuha Jonë“ në Philadelphia do të nis mësimin ditën e diel më datë 12 shtator 2021. Ditë e parë e shkollës do...

COVID-19, BE vendos: Heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta nga virusi

Bashkimi Evropian ka hequr Shqipërinë nga Lista e vendeve të sigurta të COVID-19. Vendimi është marrë nga Këshilli i Bashkimit Evropian. Veç Shqipërisë, në këtë...

Lajm i mirë nga Tetova! Nxirren 12 të gjallë nga spitali i djegur

Mes tragjedisë në Tetovë ka dhe lajme të mira. 12 persona janë nxjerrë të gjallë nga spitali i djegur. Mediat maqedonase shkruajnë se personat e...

Rregullat e reja për pasagjerët që fluturojnë drejt Francës dhe Belgjikës

Pasagjerët që udhëtojnë nga Tirana drejt Francës dhe drejt Belgjikës që nuk janë rezident duhet të jenë të pajisur me pasaportën e vaksinimit, test...

Paris/ Dizajnerja shqiptare fiton çmimin prestigjioz të grupit LVMH

Stilistja shqiptare, Nensi Dojaka, ka fituar çmimin prestigjioz të grupit LVMH (Louis Vuitton, Moet, Hennessy) për stilistët e rinj. Ceremonia u mbajt në Fondacionin Louis...

COVID-19/ Federata e Mjekëve Shqiptarë në Evropë konferencë këshilluese

Federata e Mjekëve Shqiptarë në Evropë në prag të fillimit të vitit të ri shkollor  20201/22 organizon konferencë këshilluese për të gjithë të prekurit...

Të fundit

Turistë polakë në malin e Tomorrit

Turistë polakë iu ngjitën malit të Tomorrit në një guidë të gjatë turistike me ndihmën e operatorëve turistikë lokalë të Beratit. Lajmi bëhet i ditur...

Gjermani / Lazim Destani në takimin tradicional letrar “Azem Shkreli”

Sot në Dyseldorf u mbajt Takimi Tradicional Letrar “Azem Shkreli”. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ky manifestim...

Kujtime nga jeta dhe veprimtaria e tij e Pino Cacozza në muajin e tij të lindjes

Federata e Shoqatave Arbëreshe (FAA) kujtoi në muajin e tij të lindjes arbëreshin Pino Cacozza. U zgjodh pikërisht kolegji ku Cacozza studioi, “Shën Adrian” për...

Kosovë-Shqipëri, drejt mbledhjes së shtatë të dy qeverive

Qeveritë e Kosovës e Shqipërisë pritet të mbajnë mbledhjen e shtatë të përbashkët në Prishtinë, këtë vit, pas të gjashtës në Tiranë në 2...

Në punë me pasaportë vaksinimi/ Italia e bën me detyrim si në shtet dhe privat

Nga 15 tetori, Italia do të kërkojë pasaportë vaksinimi për të gjithë punonjës si në sektorin shtetëror ashtu edhe atë privat. administrata publike është...