kryesore2

E enjte, 23 Mars, 2023
E enjte, 23 Mars, 2023

ETIKETA

kryesore2

Peticion për zgjidhjen e problemeve të shqiptarëve në Kretë

Organizatat dhe shoqatat Shqiptare në Kretë nën logon e Lidhjes së shoqatave shqiptare Kretë kanë nisur një peticion për plotësimin e kërkesave dhe zgjidhjen...

SHBA/ Shoqatat e Anës së Malit, Krajës dhe Ulqinit festuan 7 dhe 8 marsin

Në mjediset e Hotelit “Hilton” në Staten Island, gratë e veshura me shije, elegance dhe plot gëzim vinin grupe grupe për të festuar së...

Suedi/ Qendra Kulturore “Migjeni’ boton antologjinë ”Sofra poetike Borås 2023”

Pas një pune të gjatë dhe frytëdhenëse anëtar të Qendres Kulturore Shqiptare Migjeni në Borås të Suedisë dorëzuan në shtyp në shtypshkronjën e shtëpisë...

Evgjeni Mitska, studentja shqiptare humbi jetën në aksidentin në Greqi

Një 23-vjeçare shqiptare që ndodhej mes të zhdukurve është identifikuar tashmë nga një analizë ADN-je. Përplasja e trenave i mori jetën të resë Evgjeni Mitska, e...

Greqi/ Vazhdojnë kërkimet për viktima nga përplasja e dy trenave

Rifilluan herët në mëngjes kërkimet për viktimat në vagonët e djegur të Intercity 62. Të dhënat e fundit zyrtare shënojnë 42 viktima, ndërsa zjarrfikësit...

Aksident tragjik në Greqi, 40 viktimave nga përplasja e dy trenave

Një tragjedi ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Larisa të Greqisë ku janë përplasur së dy trena. Numri i viktimave ka shkuar në 40...

New York/30 vjetori i themelimit dhe veprimtarisë patriotike të Shoqatës “Kraja“

Ditën e diel në mbrëmje (26 shkurt) Shoqata Kraja, nga Nju Jorku, festoi 30 vjetorin e themelimit me moton: “Tre dekada veprimtari patriotike, kulturore...

Eurostat/ Rreth 110 mijë shqiptarë jetojnë në Francë e Gjermani

Gjermania dhe Franca janë bërë dy shtetet më të preferuara të shqiptarëve që po ikin në Europë gjatë viteve të fundit në ciklin e...

Komuniteti shqiptar në Varshavë festoi 15 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Shkurti, për mërgimtarët shqiptarë kosovarë paraqet muajin më të rëndësishëm pas nëntorit kur edhe i vihen themelet e shtetit shqiptar. Kosovarët muajin shkurt e...

Zagreb/Luftëtari i UÇK-së i ftuar nderi në programin e nxënësve të mësimit shqip

Më 18 shkurt në Bibliotekën e qytetit, “Bogdan Ogrizović”, në mësimin e hapur, që zgjati plotë dy orë, kushtuar rrugëtimit të Kosovës deri në...

Të fundit

Shqiptarja vlerësohet nga qeveria Italiane si shkencëtarja më e mirë

Ornela Dardha është shkencëtarja shqiptare, lektore e lartë në shkencat kompjuterike në Universitetin e Glasgow, që është dekoruar nga qeveria italiane me çmimin e...

Java e Madhe e pashkëve Arbëresh

Java e Shenjtë Arbëreshe, e njohur ndryshe si Java e Madhe apo Pashkët arbëreshe janë një nga ngjarjet historike dhe kulturore të arbëreshëve të...

BM/Kadija:Nëse do ishim komunitet kriminelësh,s’do ishin kryebashkiakët mes nesh

Kreu i qeverisë, Edi Rama udhëtoi sot drejt Britanisë, kudo të zhvillojë një vizitë 3 ditore. Në takimin me kryeministrin Rishi Sunak, në fokus...

115 vite më parë, Fan Noli mbante meshën e parë shqipe në SHBA

Më 22 mars 1908, në Boston të SHBA-së, At Theofan Stilian Noli, i njohur si Fan Noli, festoi meshën e parë në gjuhën shqipe....

Itali/ Integrim dhe identitet, hapet shkolla shqipe në Fano

Në qytetin Fano në Marche të Italisë falë Lidhjes së Mësuesve Shqiptarë të Italisë në bashkëpunim me shoqatën “Ilirjanët” dhe të gjithë komunitetit shqiptar...