koka3

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

koka3

Java e madhe arbëreshe, vazhdon tradita shekullore e pashkëve

Një nga elementet që ka ndikuar në ruajtjen shumëshekullore të gjuhës dhe traditave tek arbëreshët është edhe...

Hungari / Shtyhen afatet e lejeve të qëndrimit

Qeveria e Hungarisë, ka bërë të ditur se të gjitha lejet e qëndrimit të lëshuara nga autoritetet e Hungarisë, do të jenë...

Kosovë / Remitancat mund të bien në nivelin e krizës ekonomike të vitit 2009

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka parashikuar rënie të të ardhurave dytësore në ekonominë e Kosovës, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga...

Mjeku shqiptaro-amerikan:Babai në luftë s’kishte frikë, unë kam frikë nga virusi

Mjeku shqiptaro-amerikan Fillor Çaushaj ka folur me çiltërsi për rrezikshmërinë e panjohur të këtij virusi. Duke e vënë veten...

Shkollat e gjuhës shqipe mësim online për fëmijët shqiptarë

Pandemia e shkaktuar nga virusi COVID-19 ka detyruar qeveritë të pezullojnë procesin mësimor. Nisur nga kjo situatë, në shumë vende të botës mësimi po...

Eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhalliu, flet për rimëkëmbjen e ekonomisë

  Rimëkëmbja ekonomike dhe përmirësimi i klimës së biznesit do të jenë çështjet më të diskutuara nga ekonomistët e...

COVID-19/ Ndikim negativ në sipërmarrjet e vogla dhe të mesme

Pandemia e koronavirusit po tregon të ketë një ndikim negativ për sipërmarrjet e vogla dhe të mesme në të gjithë Evropën. Shumica...

COVID -19 / Ambasada holandeze ndihma në komunitet

Ambasada holandeze në Tiranë ka dhënë kontributin e saj në komunitet gjatë këtyre ditëve të vështira të krijuara për shkak të pandemisë. Ambasadorja Guusje Korthals...

Fillon riskedulimi i kredive, udhëzimi i BSH: 7 hapat që do të ndiqen nga bankat

Banka e Shqipërisë u ka nisur bankave të nivelit të dytë  një udhëzim sipas të cilit bankat...

Prodhimi i maskave në kohë pandemie

A do të përfitonte më shumë Shqipëria në këtë situatë kritike, nëse biznesi i fasonit do të mund të vihet në shërbim për...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...