koka3

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

ETIKETA

koka3

SHBA / Kursi i Gjuhës Shqipe në Arizona State University për herë të parë online

Kursi intensiv i gjuhës shqipe në Arizona State University, ASU për studentët, mësuesit, dhe nxënësit e klasave të shkollave të mesme, dhe...

“Polikarpi”, një nga komeditë e para arbëreshe

Në letërsinë arbëreshe shënjohen pikënisjet e disa zhanreve letrare, të cilat kanë ndikuar në zhvillimin dhe pasurimin e letërsisë shqipe në tërësi....

Java e madhe arbëreshe, vazhdon tradita shekullore e pashkëve

Një nga elementet që ka ndikuar në ruajtjen shumëshekullore të gjuhës dhe traditave tek arbëreshët është edhe...

Hungari / Shtyhen afatet e lejeve të qëndrimit

Qeveria e Hungarisë, ka bërë të ditur se të gjitha lejet e qëndrimit të lëshuara nga autoritetet e Hungarisë, do të jenë...

Kosovë / Remitancat mund të bien në nivelin e krizës ekonomike të vitit 2009

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka parashikuar rënie të të ardhurave dytësore në ekonominë e Kosovës, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga...

Mjeku shqiptaro-amerikan:Babai në luftë s’kishte frikë, unë kam frikë nga virusi

Mjeku shqiptaro-amerikan Fillor Çaushaj ka folur me çiltërsi për rrezikshmërinë e panjohur të këtij virusi. Duke e vënë veten...

Shkollat e gjuhës shqipe mësim online për fëmijët shqiptarë

Pandemia e shkaktuar nga virusi COVID-19 ka detyruar qeveritë të pezullojnë procesin mësimor. Nisur nga kjo situatë, në shumë vende të botës mësimi po...

Eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhalliu, flet për rimëkëmbjen e ekonomisë

  Rimëkëmbja ekonomike dhe përmirësimi i klimës së biznesit do të jenë çështjet më të diskutuara nga ekonomistët e...

COVID-19/ Ndikim negativ në sipërmarrjet e vogla dhe të mesme

Pandemia e koronavirusit po tregon të ketë një ndikim negativ për sipërmarrjet e vogla dhe të mesme në të gjithë Evropën. Shumica...

COVID -19 / Ambasada holandeze ndihma në komunitet

Ambasada holandeze në Tiranë ka dhënë kontributin e saj në komunitet gjatë këtyre ditëve të vështira të krijuara për shkak të pandemisë. Ambasadorja Guusje Korthals...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....