Ismail Kadare

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

Ismail Kadare

Kadare 85

Ashtu si bënte Tomas Mani, edhe shkrimtari Ismail Kadare shkruan në mëngjes dy ose tri ore dhe kështu nis e përditshmja e tij krijuese...

Akademia e Shkencave veprimtari shkencore në 85 vjetorin e Ismail Kadaresë

Në nderim të 85-vjetorit të akademikut Ismail Kadare, “Akademia e Shkencave e Shqipërisë”, do të organizojë një veprimtari shkencore me temën “Ismail Kadare, shkrimtar...

“World Literature Today” numër special / Pse duhet të lexojmë Ismail Kadarenë

Revista prestigjiozje e letërsisë botërore "World Literature Today" i ka kushtuar një numër special shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, portretizimit dhe veprës së tij, fitues...

NYT/ Ismail Kadare ia atribuon “dhuratën e shkrimtarit” nënës së tij

Prestigjiozja amerikane "New York Times" i ka kushtuar një artikull interesant librit "Kukulla" të shkrimtarit Ismail Kadare, i cili pas pesë vitesh të botimit...

“Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” për herë të parë botohet në gjuhën turke

Libri i shkrimtarit Ismail Kadare “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” është përkthyer për herë të parë në gjuhën turke. Titulli i veprës së njohur...

1979 / Çfarë shkruante shtypi francez për veprat e Kadaresë…

Pasqyrimi i botimit të veprave “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” dhe “Dimri i madh” të Ismail Kadaresë në shtypin francez. Artikujt janë sjellë në...

Financial Times/ Librat që duhen lexuar në verë, rekomandon “Kukulla” e Kadaresë

Gazeta prestigjioze "Financial Times", sugjeron në listën e 9 librave të verës romanin "Kukulla" të autorit Ismail Kadare, përkthyer nga shqipja nga John Hodgson...

Kadare, fitues i çmimit “Prozart 2020”

Festivali ndërkombëtar i letërsisë “PRO-ZA Ballkan” ka vlerësuar si autor të vitit shkrimtarin Ismail Kadare, për kontributin autorial në zhvillimin e letërsisë së Ballkanit...

Rumani / Ribotohet në Bukuresht romani “Gjenerali i ushtrisë së vdekur

Kur nuk kanë kaluar ende 3 muaj nga dalja në rumanisht e  “Kalorësit me skifter”  shtëpia botuese “Humanitas” sjell një tjetër vepër të shkrimtarit...

Kadare: Nuk do të ketë paqe në Ballkan, pa u zgjidhur çështja shqiptaro-serbe

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, ka deklaruar se “nuk do të ketë paqe në Ballkan, nëse nuk ka zgjidhje të problemeve në Ballkan,...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...