Ismail Kadare

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

ETIKETA

Ismail Kadare

Le Monde / Si u prit largimi i shkrimtarit Ismail Kadare nga Tirana zyrtare

Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të shtunën e 27 tetorit 1990, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me largimin e shkrimtarit Ismail Kadare...

Turqi/ Përkthehet në gjuhën turke “Kronikë në gur” i Ismail Kadaresë

Pas përkthimit të "Gjeneralit të Ushtrisë së vdekur" të shkrimtarit të madh Ismail Kadre tashmë në gjuhën turke vjen dhe libri "Kronikë në gur". Ka...

Romani “Mëngjeset në kafe Rostand” i Ismail Kadaresë tani edhe në rumanisht

Pas veprave "Kalorësi me skifter” dhe "Gjenerali i ushtrisë së vdekur", shtëpia botuese “Humanitas” në Rumani sjell në rumanisht një tjetër vepër të shkrimtarit,...

Calvet Journal/Tre autorët shqiptarë në listën e 100 librave të domosdoshëm

Ismail Kadare, Gazmend Kapllani dhe Luljeta Lleshanaku janë tre autorët shqiptarë në listën e 100 libarve të domosdoshëm për tu lexuar. Ka qenë Calver Journal...

Ismail Kadare rrëfen për herë të parë historinë e ndaluar të dashurisë

Ismail Kadare është rrëfyer i plotë për jetën e veprën e tij në “Koha për rrëfim”, një dialog i shkrimtarit me studiuesen Alda Bardhyli. Në...

Vizito shtëpinë e Kadaresë

Tashmë të gjithë mund të vizitojnë shtëpinë ku lindi, u rrit dhe hodhi në letër krijimet e para shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare....

Kadareja më i lexuar jashtë sesa brenda Shqipërisë

Me emrin e Kadaresë, për herë të parë në historinë e saj, letërsia shqipe fitoi një brendi dhe funksion të ri, pikërisht universalitetin. Që...

AKD dhuron në Shtëpinë Studio “Kadare” albumin “Kadare dhe Gjirokastra”

Agjencia Kombëtare e Diasporës, me rastin e 85 vjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare, dhuroi për Shtëpinë Studio “Kadare” më Tiranë disa kopje të albumit...

Kadare, sfinksi i kohës

Për albume si ky, mburrja e protagonistit është një mëkat i preferuar. Në historinë e shqiptarëve tregimi i së vërtetës nuk është gjithmonë gjëja...

Agjencia Kombëtare e Diasporës një album fotografik për Ismail Kadarenë

Agjencia Kombëtare e Diasporës ka realizuar një album fotografik në nderim të shkrimtarit të madh të kombit, Ismail Kadare, me rastin e 85 vjetorit...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....