France

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

France

Francezi 18 vjeçar studion gjuhën shqipe në Paris, librat e preferuar në shqip

Studenti 18 vjeçar nga Franca, Arnaud Boutin në një intervistë për “Telegrafi” ka folur rreth studimit të gjuhës shqipe dhe marrëdhënieve ndërkombëtare në universitetin...

Francë/ Mjeku Kamberi jep detaje për mutacionin që po qarkullon me shpejtësi

Autoritetet franceze kanë ngritur alarmin për identifikimin e një varianti të ri të koronavirusit, pasi thuhet se nuk mund të zbulohet nga testet standarte...

Vala e tretë në Francë? Nga e premtja pjesa më e madhe e vendit në “lockdown”

Rritja e befasishme e infektimeve me koronavirus ka detyruar autoritetet franceze të rikthejnë edhe njëherë masat shtrënguese për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të...

Masat ndaj Covid-19 në Evropë, Franca dhe Italia shtojnë kufizimet

Qeveria franceze ka vendosur që të transportojë shumë pacientë të shtruar në spitalet në Paris drejt Bordosë, në mënyrë që të ulë mbipopullimin në...

Francë/ Violinisti i njohur shqiptar: Nuk duhet të harrojmë se nga vijmë

Violinisti Kledis Rexho prej 12 vitesh jeton në Francë. E nisi rrugëtimin e tij në Francë duke ditur vetëm fjalën “Je veux” në gjuhën...

Shtimi i rasteve me COVID-19, Franca dhe Polonia shtrëngojnë masat lokale

Qarku i Dunkirk, në pjesën veriore të Francës, është një prej 20 zonave të vendit ku janë prezantuar masa të reja shtrënguese të cilat...

Varianti britanik i COVID-19, Franca shtrëngon masat kufizuese

Franca është duke shtuar rregullat anti-covid në disa pjesë të vendit ndërsa varianti britanik i koronavirusit bëhet gjithnjë e më dominant. Ministri i Shëndetësisë në...

Franca me masa të reja, mbyll kufijtë me vendet jashtë BE-së

Franca ka vendosur të hyjë në "lockdown" të tretë, duke mbyllur kufijtë me vendet jashtë BE. Në vend të mbylljes së vetë Francës me pjesën...

Francë / Azra: Jetoj në Lion, por preferoj të këndoj shqip

Azra është një emër i ri në tregun muzikorë. Ajo nisi fillimisht të këndojë cover-a nga emra të njohur të muzikës, për të krijuar...

Masa të reja në Francë, tampon negativ për ata që vijnë nga vendet e BE-së

Franca ka njoftuar se duke filluar nga e diela në mesnatë, të gjithë udhëtarët brenda Bashkimit Europian duhet të kenë, përpara se të nisen...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...