France

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

France

Franca do të kërkojë pasaportën e vaksinimit nëpër bare nga data 9 gusht

Nga 9 gushti, Franca do të zbatojë legjislacionin e ri që e bën të detyrueshme pasaportën shëndetësore për hyrje në kafiteri, udhëtim me aeroplan...

Francë/ Pianistja Maniola Camuset-Trebicka koncert recital më 13 gusht

Maniola Camuset-Trebicka, pianistja e njohur shqiptare jeton prej shumë vitesh në Paris, Francë. Artistja do të mbajë koncertin e saj recital më 13 gusht si...

Lajm i keq për shqiptarët që udhëtojnë me anije nga Franca në Angli

Franca dhe Mbretëria e Bashkuar kanë rënë dakord të vendosin më shumë forca policore dhe të investojnë në teknologjinë e zbulimit në bregdetin francez...

Franca kërkon pasaportën e COVID-19 për qasje në vende publike

Të mërkurën në Francë, ka hyrë në fuqi një pasaportë e re shëndetësore për koronavirus, teksa ky vend përballet me raste të reja të...

Francë / “Emri im është Sonila”, filmi shqiptar premierë në Canal +

Kanali i njohur televiziv francez Canal + do të transmetojë filmin shqiptar "Emri im është Sonila". Ka qenë vetë producentja e filmit Suela Bako që...

Francë/ “Aksioni Rinor 54” beteja e të rinjve për lejet e qëndrimit në Francë

Më shumë 120 të rinj, pa dokumente qendrimi në Francë, kanë krijuar grupin “ACTION LES JEUNES 54”. Një artikull i prodhuar si pjesë e...

Franca zbut kufizimet për hyrjen e udhëtarëve shqiptarë

Franca, nga sot, më 25 Qershor 2021, zbut kufizimet për hyrjen e udhëtarëve shqiptarë me pasaportë biometrike në këtë vend. Edhe te pavaksinuarit mund të...

Francë/ Ambasada: Gati dokumentat për aplikimet deri në 11 qershor

Ambasada e Shqipërisë në Paris njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për dokumenta identifikimi, pashaportë ose kartë identiteti deri në datë 11...

Francë/ Ambasada: Gati dokumentat për aplikimet deri në këtë datë

Ambasada e Shqipërisë në Paris njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për dokumenta identifikimi, pashaportë ose kartë identiteti deri në datë 14...

Donjeta Sadiku ndeshet sonte në Paris për “Tokio 2020”

Boksierja shqiptare Donjeta Sadiku pas përgatitjeve në Sofje të Bullgarisë, udhëtoi drejt Parisit të Francës, ku do të marrë pjesë në turneun kualifikues për...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...