France

E hënë, 18 Janar, 2021
E hënë, 18 Janar, 2021

ETIKETA

France

Francë/ Gazetarja shqiptare: Po mendohet një karantinë e tretë

Gazetarja shqiptare Renata Dragusha, jeton prej disa vitesh me familjen në Nicë, Francë. Në një intervistë për Report Tv, ajo foli për situatën  e...

Francë/ Gëzim Myshketa në premierën finale të operas Giuseppe Verdi ′′FALSTAFFF”

Pas një kohe të gjatë pa publik sallat e teatrove në mbarë botën po përpiqen ti rikthehen normalitetit. Me një publik të reduktuar, për...

Franca jep shtetësinë për të huajt, Anila Hyka: Ja kush përfiton

Franca ka vendosur të përshpjetojë procesin e dhënies së shtetësisë për 700 kërkesat e para që kanë ardhur nga punonjësit emigrantët. Por cilat janë...

Francë/ Genc Burimi: Krishtlindje të pazakonta, vaksinimi nis të dielën

Jo vetëm Italinë, këto Krishtlindje kanë gjetur gjithë Evropën në kushte të pazakonta. Gazetari Genc Burimi në Francë u shpreh për “Euronews Albania” se këto...

Franca vlerëson emigrantët, shtetësi për ata që ndihmuan në luftën ndaj COVID-19

Qindra emigrantë në Francë, që punojnë në vijën e parë të luftës ndaj koronavirusit, kanë marrë vlerësim shtetëror. Atyre do t’u garantohet marrja e shpejtë...

Media franceze për futbollistin shqiptar: Zeneli me ndikimin të madh tek Reimsi

Futbollisti shqiptar Arbër Zeneli është bërë një ndër lojtarët më të rëndësishëm në skuadrën e Reimsit në Francë. Mediat sportive në Francë kanë shkruar se...

Francë/ Jeta e Monika Pejës mes studimeve dhe një “influencer” e famshme

Në botën e digjitalizimit në rrjete social kemi parë mjaft "influencers" që kanë treguar se si të transformojnë këto rrjete në karrierë të suksesshme...

Francë/ “Borëbardha” shqiptare në Paris

Shqiptarja Kaltrina Mehmeti, jeton në Francë dhe së fundmi është bërë pjesë e industrisë së muzikës. Shqiptarja Mehmeti ka realizuar këngën e saj të parë...

Studiuesja franceze për figurën historike të Jashar Erebares

Studiuesja franceze Evelyne Noygues ka botuar një shkrim për figurën historike të Jashar Erebares në revistën shkencore dhe universitare në Paris "Cahiers Balkaniques". Jashar Erebara,...

Francë/ Sopranoja Alketa Çela: Vështirësitë e operës dhe teatri në kohë pandemie

Sopranoja Alketa Çela jeton në Francë prej shumë vitesh tashmë, duke qenë një ndër zërat shqiptare të muzikës klasike që na ka përfaqësuar më...

Të fundit

“Shoha” flet arbërisht me dramaturgun Mario Calivà

Takimi i Mario Caliva me Alberto Sed, ish i dëbuar i kampeve të përqëndrimit në Aushvic solli edhe një projekt me aktorë arbëresh "Alberto...

Spanjë/ Ermonela Jaho rikthehet në skenë me “Përrallat e Hoffman”

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho vjen me një performancë të re “Gran Teatre”, Liceu Barcelonë. Nga sot deri në 1 shkurt, ajo do...

BE-ja shqyrton “pasaportat COVID-19” për lëvizjen e qytetarëve

Bashkimi Evropian është duke shqyrtuar idenë për vendosjen e të ashtuquajturave “pasaporta COVID-19″, të cilat do t’u mundësonin udhëtim pa pengesa qytetarëve të cilët...

Vetëm 19 vjeç, kush është talenti nga Berati që debutoi në Bundesligë

Tim Civeja, mesfushori shqiptar 19-vjeçar, bëri debutimin e tij në Bundesligën gjermane në fundjavë gjatë ndeshjes Augsburg-Werder Bremen. Civeja u aktivizua vetëm për 4 minuta...

Dëmet nga moti i keq, Lazim Destani dërgon ndihma në Bozofcë

Moti i keq ka përfshirë të gjithë rajonin e Ballkanit, ku shirat e dendura të pak ditëve më parë shkaktuan përmbytje në rajone të...