France

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

France

Francë/ Myshketa vlerësohet për interpretimin e tij në veprën “Forca e Fatit”

Baritoni shqiptar me famë ndërkombëtare Gëzim Myshketa, është vlerësuar për interpretimin e tij në  veprën "Forca e Fatit" të kompozitorit Xhuzepe Verdi. Opera u mbajt...

Francë/ Koreografi shqiptar rinis turneun me praninë e publikut

Koreografi franko-shqiptar Angelin Preljocaj, një ndër koreografët më të njohur në Francë, është rikthyer me trupën e tij të baletit para publikut. Si për...

Francë/ Ambasada: Gati dokumentat për aplikimet deri në këtë datë

Ambasada e Shqipërisë në Paris njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për dokumenta identifikimi, pashaportë ose kartë identiteti deri në datë 23...

Francë/ Ambasada: Gati dokumentat për aplikimet deri në këtë datë

Ambasada e Shqipërisë në Paris njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për dokumenta identifikimi, pashaportë ose kartë identiteti deri në datë 9...

Francë/ Blerta Zhegu performon në operan e Mozartit, “Le nozze di Figaro”

Blerta Zhegu është një nga emrat që bëjnë krenarë shqiptarët në mbarë botën, kjo falë talentit, punës dhe guximit të saj për të arritur...

Francë/ Ambasada: Gati dokumentat për aplikimet deri në këtë datë

Ambasada e Shqipërisë në Paris njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për dokumenta identifikimi, pashaportë ose kartë identiteti deri në datë 26...

Franca hyn në bllokim të pjesshëm, shtohet presioni në spitalet e vendit

Franca hyri në një bllokim të pjesshëm katër-javor në të gjithë vendin, ndërsa presioni mbi spitalet vazhdon të rritet mes një vale vdekjeprurëse të...

Francë/ Livia Tepshi: Ja sa efektive është AstraZeneca në variantet e reja

Livia Tepshi, kërkuese shkencore pranë Institutit “Kyri” në Paris në një lidhje me Skype në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”  tha se rritja e rasteve...

30 mars u hap Shkolla e Gjuhëve Orientale në Francë, ku nisi mësimi i shqipes

Në kryeqytetin francez Paris, më 30 mars 1795, u hap Shkolla e Gjuhëve dhe e Qytetërimeve Orientale. Duke filluar nga viti 1907, atje filloi...

“Lockdown-i” anulon shfaqjet e Ermonela Jahos në Francë

Prej ditës së djeshme pjesa më e madhe e Francës është vendosur në “lockdoën”. Kjo mbyllje totale për të evituar shtimin e rasteve me...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...